Tants
Teater
Performance
Muusika
Tsirkus
Loeng
Film
Video
Diskussioon
K / 01.02 / 00:00

Video

RESIDENT PÜHA VAIMU SAALIS 2012-2013-2014-2015-2016Kanuti Gildi SAAL alustab uue residentuuride sarjaga, mis hakkab kandma nime RESIDENT 2012/2013. Koos uue sarjaga avame Püha Vaimu SAALi, mis vaadates tegasi kogu meie tegutsemisele Pikal tänaval, on alternatiivne ettevõtmine, kuna uus saal on küll mõõtudelt väike, aga tegemist on siiski nn black box'iga. Iga kuu alguses saab kutsutud kunstnik enda käsutusse Püha Vaimu SAALi, et seal kuu aja jooksul süveneda, arendada omi mõtteid, uurida ja katsetada ideid. Mingeid stiilide ja liikide piiranguid kunstnikele ei seata. Residendid ootavad publikut tööprotsessiga tutvuma terve kuu jooksul. Mil viisil täpselt see avalik dialoog kunstniku ja publiku vahel toimuma saab, selgub iga residentuuri jooksul. Sarja toetab Eesti Kultuurkapital.

 

NB! Kuu jooksul toimuvad mitmed avalikud showingud, jälgi infot!

Loe residenduuri blogi: http://pyhavaim.blogspot.com/ 

Jälgi residentuuri facebookis: Püha Vaimu Saali resident

 

 


RESIDENT Püha Vaimu SAALis VEEBRUAR 2016: MART KANGRO

 

“Kui mina olen oma tähelepanuvajaduse rahuldamiseks trüginud lavale ja seal monoloogidesse põiminud kõik selle, millest mõtlen, siis paljud on leidnud hoopis lihtsama tee. Teinud seda kulka ja etendusasutuste selja taga. Eemal Eesti kultuuripoliitikast. Rääkides otse kaamerasse, ausalt ära, mis südamel, ning siis selle veebiavarustesse üles riputanud.
Vlogimonoloogid a'la - kuidas täna ärkasin, kuidas tulla purunenud suhtest välja võitjana, kuidas tunda ära oma tegelik mina, kas täna on igav või ei, kuidas asjad tegelikult on jne - on saanud miljoneid klikke.  Kõik vlogid muidugi ei ole saanud... Tihti olengi mina esimene vaataja...
Aga alati ei ole ka minu etendustel saalid täis... Enamasti ei ole... Ja nagu vlogide puhul ei tea ka mina, kes etendust vaatama tulevad ja mida see, kes tuleb, päriselt näeb. Kas tõesti kunsti või hoopis hullunud kunstniku, kelle sooviks on kuidagi silma paista? Väga sarnane tundub see kõik...
Äkki olengi tegelenud vale meediumiga? Äkki tõesti vlogi on viis kuidas olla? Või siis mitte olla... Nüüd lõpuks siis? Et sellest aru saada veedan veebruari Püha Vaimu SAALis. Päris üksi vast mitte... Marko Raat lubas kaamerat laenata...”

Mart Kangro on Tallinnas elav tantsija ja koreograaf. Peale Eesti Rahvusballetist lahkumist on ta on ta jätkanud oma loometööd vabakutselise kunstnikuna ning olnud tihedalt seotud Kanuti Gildi SAALiga. Ta jätkab on tihedalt teinud koostööd selliste kunstnikega nagu Thomas Lehmen, Christina Ciupke, muusiku ja heliartisti Taavi Kerikmäega ning grupiga Ansambel U:, kellega ta on uurinud etendaja rolli kaasaegse muusika kontekstis. Viimastel aastatel on ta loonud kaks lavastust teatrile NO99.

 

Info residentuuri ja showingute kohta: www.saal.ee, www.pyhavaim.blogspot.com

Residentuuri toetab:  Cultural Endowment of Estonia

 

 


 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis NOVEMBER 2015: LIIS VARES

 

Ülesanne: Ruumis on üks tegelane. Ta elab su pea sees, mõtteruumis kehaliselt. Ta astub ruumi sisse 1. novembril, et jõuda kohale, jõuda vormi. Milline on selle sammu potentsiaal ja tagajärg?

Suunavad küsimused teel: Kuidas liikuda ajaga kaasa? Kus on siin ja praegu? Kes/Mis määrab suuna? Millest on võimalik mööda vaadata? Kus saab minna valesti? Kuhu saab minna sisse? Mis vormib kaasaegset keha? Kas kaasaegset mõtet on võimalik vormistada? Kas heal ja halval vormil on vahe? Kas mõte saab olla vormist väljas? Mis mõte on kehal? Kus on lugu?

Lahendus: kõigile avatud  sisse- ja väljapääs showinguformaadis 29. novembril kell 18:00 Püha Vaimu SAALis. Residentuuri külaline, mõttekaaslane ja personaaltreener on Gerlinde Roidinger Taanist.

Liis Vares on etendaja ja koreograaf, kes arvab, et maailm koosneb väikestest asjadest, mis jäävad kahe silma vahele, mille ees võib silma kinni pigistada. Ta ei soovi eristada vorme ei kunstis ega elus. Teda huvitavad olemasoleva ilmingud ja mutatsioonid: kuidas aine paljastub etendaja keha kaudu ajas ja ruumis. Liis Vares on Kanuti Gildi SAALi 15. hooaja üks noortest kunstnik-residentidest.

Residentuuri ettenäitamine : 29.11 18:00. Avalik ettenäitamine on tasuta.

 

Residentuur Facebookis

 

Video intervjuu

Info residentuuri ja showingute kohta: www.saal.ee, www.pyhavaim.blogspot.com
Residentuuri toetab: Eesti Kultuurkapital

 


 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis SEPTEMBER 2015: MARIA METSALU

 

Residentuuris töötab Maria uue soologa "Fuchsia", kus rõhk on isiku konstrueerimisel, ümber korraldamisel ning (enese)vojerismil virtuaal­ ja sotsiaalmeedias. Lavastuses tundub keha vaataja pilgu all lagunevat, võnkudes mõnu, ükskõiksuse ja kannatusseisundite vahel. Lavastus demonstreerib soovi võtta kontroll subjektiloome ja kehapildi üle, mis on suhestatud moe, internetijärgse disaini ja visuaal­ kultuuriga. Kunstnik uurib keha kui karakteri ja brändi fabritseerimist taolisest eneseeksponee­rimisest tuleneva üksinduse kõrval.


Maria Metsalu
on Eesti koreograaf ja etendaja, kes õpib Amsterdamis SNDO's (School for New Dance Development). Ta loob põhiliselt soolosid, kus huvitub oma persona loomisest, enese mütologiseerimisest ja mina­loomest. uurides füüsi­list ja virtuaalreaalsusi, mängivad tema töös tähtsat rolli sotsiaalne vahetus ja muutumine. Ta tegeleb oma identiteedi vormimisega, kasutades fabritseeritud naistegelasi ja esitledes neid virtuaal­ ja sotsiaalmeedias, eesmärgiga panna nad elama füüsilises lavastuses. Viimastel aastatel on fookus liikunud lavalt kujutava kunsti ja video suunas.

 

Residentuur Facebookis - https://www.facebook.com/puhavaimusaali.resident

Video intervjuu - https://vimeo.com/138230390

 

Avalik ettenäitamine toimub inglise keeles ja on tasuta.

Info residentuuri ja showingute kohta www.saal.ee ja www.pyhavaim.blogspot.com
Residentuuri toetab: Eesti Kultuurkapital

 

 


 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis MÄRTS 2015: TWISTED DANCE COMPANY

 

Püha Vaimu SAAList saab labor, kus igapäeva poliitika ei loe, kus on ruumi ideedele ning  katse- ja eksitusmeetodil millegi uue vormimisele.  Eesmärk on võtta aeg maha, analüüsida liikumisstruktuuri, dünaamikat ja keha uute kogemuste järgses seisundis. Residentuuri salvestab live-kaamera, mis proovisaalis toimuvat internetis filtrite ja väljalõigeteta edastab. Vaataja jaoks on see nagu reality- tv seriaal, mis pakub vaadet tantsija ellu, sellesse, mida ühe tantsulavastuse tegemine tähendab. Twisted’ile on see päevik, millele tagasi vaadata ja mida analüüsida.


Teisel ja neljandal nädalal kaasatakse tantsuvaldkonna inimesi, et rakendada ideid koos teistega, uurida, mis muutub ja kuidas see osalisi mõjutab. Laupäeviti, enne ettenäitamisi, viib Twisted läbi tasuta avatud tunni. Tähtis pole  koreograafia omandamine või “õigesti tantsimine” – tähtis on end vabaks lasta ja lubada kehal vabalt liikuda.


Twisted Dance Company on aastast 2007 olnud üks edasiviivamaid tantsugruppe Eestis. Grupp keskendub tänavatantsule, kuid lisab teisi kunstivorme muusika ja moe näol. Teatraalse käekirjaga mitmeid tantsustiile põimiv grupp on viimaste aastate jooksul tutvustanud end ka välismaal, kogudes tuntust ekstsentriliste etteastetega. Nende Kanuti Gildi SAALis eten- dunud täispikka lavastust “NOX” saatis suur publikumenu.

 

Residentuur Facebookis - https://www.facebook.com/puhavaimusaali.resident

 

Video intervjuu - https://vimeo.com/121019284

 

Avalikud ettenäitamised on tasuta.

 

Info residentuuri ja showingute kohta www.saal.ee ja www.pyhavaim.blogspot.com
Residentuuri toetab: Eesti Kultuurkapital

 


 

RESIDENDID Püha Vaimu SAALis JAANUAR 2015: HENRI HÜTT & TAAVET JANSEN

Jaanuariks kaaperdavad Püha Vaimu SAALi residendi koha Henri Hütt ja Taavet Jansen, et see teistele kunstnikele edasi anda. Kuu on jaotatud nädalasteks sessioonideks, mille sisustavad kõrghariduse omandanud tantsukunstnikud eel-produktsiooni staadiumiga katsetades. Residentuuride peamine eesmärk on ideede arendamine järku, millest edasi saab hakata tegelema produktsiooniga. Neli nädalat võrdub neli kunstnikku/paari/gruppi. Kõik sessioonid lõppevad avalike showingutega.

Hütt ja Jansen on vabakutselised kunstnikud, keda seob MIMprojecti nimeline interdistiplinaarne erinevaid kunstnikke ühendav kooslus, mille raames luuakse nii etendusi kui audiovisuaalseid installatsioone. Kanuti Gildi SAALis on eelnevalt ühiselt lavale toodud lavastus „BEIBED". Residentuuris huvitab neid tantsu kõrghariduse omandanud kunstnike iseseisva loomingulise tegevuse innustamine. Kuidas leiavad noored kooli lõpetanud koreograafid tee praktiseeriva kunstniku maailma ning mida saab praegune, aktiivne kunstnik järelkasvava generatsiooni heaks teha? Jaanuari residentuuriprojekt annab noorele kunstnikule võimaluse ideega töötada, pakub saali ning otsib kontakti.

 

Video intervjuu https://vimeo.com/115633134

 

Residentuur Facebookis - https://www.facebook.com/puhavaimusaali.resident

 

Avalikud ettenäitamised on tasuta.

 

Info residentuuri ja showingute kohta www.pyhavaim.blogspot.com & www.saal.ee
Residentuuri toetab: Eesti Kultuurkapital


 

 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis OKTOOBER 2014: VERONIKA VALLIMÄE

 

Veronika võtab aja ja võimaluse, et tegeleda asjadega, mis oleksid meeldivad ajule, mis ühtlasi oleksid meeldivad ka kehale, mis ühtlasi ei teeks kahju, vaid üldjoontes aretaks teda olema meeldivam inimene. See, kes on meelis inimene homme, selle päralt on tulevik, ja aeg ja võimalused, et tegeleda sihikindlalt vaid nende asjadega, mis oleksid meeldivad ajule, mis ühtlasi oleksid meeldivad ka kehale, mis ühtlasi ei teeks kahju, vaid üldjoontes aretaks teid olema meeldivamad inimesed. Selline egoistlik soov. Maailmaparanduslik. Selge see.

Veronika Vallimäe on vabakutseline, koreograaf, baleriin, tansija, teatritegija, lavastaja, modell, treener, pioneer, ürituste korraldaja. Õppinud Balletikoolis, Tallinna Ülikoolis ja Kunstiakadeemias.

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/107468324


Info residentuuri ja showingute kohta www.pyhavaim.blogspot.com & www.saal.ee
Residentuuri toetab: Eesti Kultuurkapital


 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis SEPTEMBER 2014: ALISSA ŠNAIDER

 

"Olla õige tähendab olla ka vale, tähendab sisaldada väikest viga ning üksnes läbi vigade on miski või keegi tõeliselt päris."          
D. Harms

Projekt põhineb Daniil Harmsi kirjutistel. Kokkupõrke kaudu proovis ta puhastada sõnad nende "normaalsetest" tähendustest ja "riietada" objektid lahti funktsioonidest ja kasutustest. "Charms and other incidences" kasutab viga põhilise konstrueeriva printsiibina. Peamine meetod baseerub Šnaideri uuringutel Harmsi mõtisklustest absurdkirjutamise teemadel ja rakendab neid meetodeid esinejate kehale ja häälele. Harmsi REkodeerimine.
Vaikus. Kirjutis liigub vaikuse poole. On see kirjutis? Jah. On see etendus? See on etendus. Etendus kirjutamisest. Midagi ei juhtu. Miski poleks saanud juhtuda. Sest seal pole midagi. Oleksin võinud alustada ka nii: Ükskord oli mittemiski. Või: Ükskord oli kõik, samaaegselt, korraga.

 

Liikvel on kuulujutt, et Alissa on tehtud tossust ja võibolla me ei teagi täpselt, kellest me räägime.
Aga ma pean ütlema, et see ei ole tõsi!
Alissa Šnaider, sünd. 1985 Tallinnas, on kunstnik, koreograaf ja performer. Värskelt lõpetanud Sandbergi Instituudi Amsterdamis, MFA kraadi omanik.

Alates 11.09 on neljapäeviti stuudio uksed soovijaile lahti ning külalisteks Anders Härm, Aaron Schuster (USA), Perrine Bailleux (FR), Renzo van Steenbergen (HOL).

Avalikud ettenäitamised on tasuta.


Video intervjuu:https://vimeo.com/home/myvideos


Info residentuuri ja showingute kohta www.pyhavaim.blogspot.com & www.saal.ee
Residentuuri toetab: Eesti Kultuurkapital

 


 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis MAI 2014: CHUNGIN HAN MINJUJUI 

 

Chungin Han Minjujui (1983) on vabakutseline muusik ja kirjutaja. Ise armastab ta endast mõelda kui poeedist, kes ei viitsi hommikuti tööle minna. Chungin on lõpetanud Tartu Ülikooli usuteaduskonna bakalaureuse leveli ja usub siiralt, et Jeesus ei ole pelgalt kirjanduslik tegelane või ajalooline fiktsioon. Chungin on kureerinud grupinäitust "Hare Christmas, Hare Weihnachten" (2008) ja festivali Patarei Kultuuritolm (2010, 2011, 2012, 2013) kunstiprogrammi ning tegutsenud ansamblites Chungin & The Strap-On Faggots ja Maikameikers. Hetkel laulab ja mängib kitarri punkbändis St. Cheatersburg.


Lisaks muule kannab ta endas salatõbe. Chungin on tuvi. Residentuuri raames võtab Chungin uurida erinevaid tekste ja teooriad, mille pinnalt oleks võimalik heita valgust selle esmapilgul pisut müstilise kallakuga fenomeni olemusse. Kuu aja vältel tehtud uurimustöö kulmineerub teoreetilise tõestusega tuvi-olemine võimalikkusest ja tuvi vabastamisega kodanliku mugavuse mõttemallide haardest. 

Showing 1. Ettekandes "Kuidas tõestada, et ma olen tuvi?" dekonstrueeritakse tuvi,  tutvustatakse põhimõisteid ja teooriaid, millelt tuvi analüüs tõukub. Ettekandele järgneb elav arutelu.

Showing 2. Tehakse kokkuvõtted Showing 1 tulemustest. Heidetakse veel kord põgus pilk tuvi analüüsi teoreetilistele eeldustele ja tulemustele ning esitletakse praktilisi saadusi. Jätkub elav arutelu.

 

NB! Residentuuri avalikud ettenäitamised:

19.05 kell 19:30 Showing 1

30.05 kell 19:30 Showing 2

*Sissepääs tasuta!

 


 

RESIDENT Püha Vaimu SAALis MÄRTS 2014: kad noir

 

1. mind huvitavad sõnad. ma ei selgita, tahan öelda sõnu. see on kutse 1. kui tõsised on mõisted, mis on tekkinud protsesside käigus. mis mõisted need on 1. võtan seisukoha 1. mis on komplekt. kuidas näeb komplekt välja. kas ma olen komplekti osa 1. (kas kadri noormets on kadrinoormets. kas kadrinoormets on kad noir. mis seal vahet on) 1. dialoog 1. separeerida materjalist välja elusosa 1. organiseeritud kontsentratsiooni ruum 1. aeg


kadrinoormets (1988) on etenduskunstnik ja kirjutaja. Bakalaureus Tallinna Ülikoolist tantsija ja koreograafina, praegu tegevuskunsti magistris Eesti Kunstiakadeemias, kus annab ka graafilise disaini osakonna tudengitele kursust poster ja performance. Tegeleb action teatriga, millega kokkupuudet peab oma tegevuses oluliseks mõjuteguriks. Hiljuti valiti ta osalema programmi, smash berlin, kus täiendas ennast suunal eksperimentaal-füüsiline performance. Oma erialases tegevuses tahab kadrinoormets leida võimalikke viise ühendamaks füüsilisi, mitte-verbaaseid kehakogemusi sõnadega; ja vastupidi, ühendada sõnade kasutamist, nende välja ütlemist, kirjutamist autentsete kehakogemuste ja vastavate kogemuskvaliteetidega. Ta on loonud vaikseid stabiilseid ruume, mille eesmärgiks suurendada kohalolu kvaliteeti.

Jaanuaris 2014 esitleti Kanuti Gildi SAALis kadrinoormetsa esimest raamatut go neo und romantix, olles seda eelnevalt tutvustanud nii raamatumessil New Yorgis kui ka performing arts forumi talvekohtumisel Prantsusmaal. Raamat on tõlgitud ka inglise keelde, väljaandjaks kirjastus lugemik, toetajateks Eesti Teatri Agentuur ja Eesti Kultuurkapital. kadrinoormetsa teksti "siseturism" esitletakse raamatuna 11. märtsil 2014 Kanuti Gildi SAALis. 

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/88135572#at=0


RESIDENT Püha Vaimu SAALis NOVEMBER 2013: EVI PÄRN - Meedia võim

 

Residentuuri ajal kutsun endale külla erinevaid inimesi, et koos katsetada ja käsitleda teemat, mis on seotud meedia mõjutamisega, meedia kajastuse ja propagandaga. Kas Eestis on olemas ühine meediaväli või on tegemist topeltstandardiga? Mis infot levitatakse erinevate keelte meedias? Mis on avalik arvamus? Kuidas luuakse meie avalikku arvamust iga päev? Mis on sõnavabadus ja kas meie meedias on see vabadus tõesti olemas? 

 

Evi Pärn on multimeedia kunstnik, kes hiljuti lõpetas Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide osakonna magistrantuuri uue meedia erialal. Viimastel aastatel on teda huvitanud tööd, mis keskenduvad problemaatilistele teemadele nagu kommunikatsioon ning suhted. Need ei puuduta aga ainult inimestevahelisi suhteid, vaid hõlmavad ka ühiskonna ja keskkonna vahekorda. Teda huvitavad meedia võim, selle mõju ja vastutus avalikkusega suhtlemisel. Evi töötab eelkõige teda ümbritsevate aktuaalsete või tema silmis olulist rolli omavate teemade ja probleemidega. Lisaks huvitub kunstnik ka teistest kunstivormidest nagu etenduskunstid, visuaalne meedia, kaasaegne teater, animatsioon, aktivism ja dokumentalistika. 

 

Эви Пярн мультимедиа художник, которая недавно закончила магистратуру в Эстонской Художественно Академии на факультете Новых Медиа. В последние годы её интересовало работать с проблематичными темами, которые сосредоточены на коммуникации и отношениях. Они касаются не только коммуникации между людьми, но так же касаются взаимоотношения общества и среды обитания. Её интересует сила медии и её отвественность перед обществом. Эви прежде всего работает с темами и проблемами, которые на её взгляд наиболее актуальны для общества и для неё лично. Еще художник интересуется другими фомрмами искусства такими как театральное искусство, визуальные медиа, современный театр, анимация, активизм и документалистика. 

 

Foto: Katja Lastotskina

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/78607481#at=0 

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

R 08.11 / 21:30 külaline Olga Privis

R 15.11 / 22:30 külaline Eva Labotkin

R 22.11 / 21:30 külaline Artjom Astrov

R 29.11 / 19:30 külaline Kaia Otstak

 


RESIDENDID Püha Vaimu SAALis OKTOOBER 2013: NELE SUISALU & TAAVI SUISALU - KÕLAKEHA

 

Nele: hääl on kehaosa, osa kehast - selle laiendus ja pikendus. Kas ja kuidas oleks võimalik muuta"üleminek" liikumiselt häälele ja vastupidi peaaegu et "märkamatuks"?

Taavi: heli avaldub liikumises ning liikumine helis, õigupoolest tunduvad need olevat ühe sündmuse kaks erikujulist ilmingut. Kas on võimalik luua situatsioone, milles tajume neid lahutamatutena?

 

Eksperimenteerime Pühas Vaimus inimkeha kui võimaliku heliallika ning -moondajaga. Seda nii kokkupuutes kehavälisega kui ka algmaterjalina tõlkeprotsessis, milles kehasisesed võnked saavad ruumis meeltega tajutavaks. Katsetame heli kommunikatiivsete omadustega: keha puhul konkreetsemalt hääle kui sise- ja väliskeskonna ühendajaga; laiemalt aga igasuguse (olgu siis semiootilise või füüsilise) suhtega helitekitaja ning mateeria vahel.

 

Nele kasutab oma keha töövahendi ja instrumendina, huvitub häälest ning selle ulatusest. Hetkel vabakutseline tantsu- ja häälekunstnik Prantsusmaal.

nomadact.com

 

Taavi tegeleb kõikvõimalike helide ning tehnoloogiaga, eksperimentaalses võtmes ja/või performatiivsetes situatsioonides.

taavisuisalu.com

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/75909218#at=0 

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

11.10 / 19:30 Showing 1

18.10 / 18:30 Showing 2: HEARTCORE PRESENTS BODYLESS PERFORMANCE

29.10 / 21:30 Showing 3

 

 


RESIDENDID Püha Vaimu SAALis VEEBRUAR 2013: DORIS FELDMAN & KRISTINA-MARIA HEINSALU

 

Kes: Doris Feldmann

Mis: igapäeva väikesed pärlid

Kuidas: live hard

Kes:Kristina-Maria Heinsalu

Mis: korjan liigutusi tänavalt, põrandalt, elust

Kuidas:minimalistlikult

Raske on järge pidada tekkivate mõtetega. Sest neid on nii palju. Uksest ja aknast pressib sisse ja mina muudkui kiidan takka „kui lahe mõte!" Päris ongi. Lihtsalt mašalik more is more ei anna armu ning mina ei oska ära öelda kogu sellele russian style vs hip asjale. Niiet üritan leida lahendust tekitatud pseudole, sest muidu paranoiku öösel ei maga ja Mašale zinised silmaalused ei meeldi. Vältimaks suuremaid kahjusid, hakkan kuuks ajaks katsejänkuks.Jänku ütleb: „Mitte keegi ei tea minu kohta seda, et ma tahan publikut ära kasutada. Kolm asja, mida ma vihkan on vaesed kunstnikud, second-hand loovus ja null-klaasiga prillid. Absoluutse ilu hetk on see, kui sa märkad mind samal hetkel, kui mina sind ja me pilgud kohtuvad ja on äratundmine ja kohatu ja kõik see juhtub kohe esimesel silmapilgul ja pärast läheb kõik juba nii, nagu stsenaarium ette näeb."

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/59075369 

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

15.02 / 19:30 showing: love is in the air edition

20.02 / 18:00 2. showing: PUNANE VAIP

27.02 / 19:30 3. showing: musta mulda näkku

 

   

 


RESIDENDID Püha Vaimu SAALis 2013 JAANUARis: MAI SÖÖT & TIINA SÖÖTKamin ja orel

 

Meil pole aimugi, mis selle tulemuseks on, aga püüame ennast üllatada elektrikaminaga. „Tuluke" ei ole ainult elegantne mööbliese, vaid ka eelsoojendi, see õudusunenägu, et oled laval ja lähed vooluga kaasa, istud suvalise trammi peale ja sõidad, pedaalid ja kõik efektid on töökorras, aga ülemine rida ei tööta.Plaanis on elektriorel ja elektrikamin ja mingi jutuke, kuidas elektriorel ja elektrikamin istvad valede busside peale, aga ikkagi ühte säärde.

 

Tiina Sööti meelisalaks on etenduskunstid ja visuaalsed kunstid.
 Hetkel EKA tegevuskunstide magistrant, õppinud ka Viini Vabade 
Kunstide Akadeemias performatiivset kunsti ja Tartu Ülikoolis
ökoloogiat/teatriteadust (BA). 

Mai Sööt on interdistsiplinaarsete kunstide (Eesti Kunstiakadeemia, MA) ja maali (Tartu Kõrgem Kunstikool) haridusega performance´i kunstnik, siiani rohkem tegev olnud kunsti väljal. Lavastab, esitab, teeb näitusi. Viimastel aastatel valimisid sooloperformance´id „Vampiirema", „Püha Maria", „Ekstaas" jt. 

Mai ja Tiina Sööt on alates 1986 aastast olnud õed. 2012 suvel valmis
nende esimene ühine etendus "Nagu maasikas karu perses".

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/56982272

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

29.01 / 20:00 3. showing

22.01 / 20:30 2. showing

15.01 / 19:00 1. showing ja PUPP/KANAL näituse avamine

*näituse lahtiolekuajad: 16.01- 27.01 / 15:00 - 21:00

 

Press kajastab:

Kanuti gildi residentkunstnikud Mai ja Tiina Sööt - Reet Varblane, Sirp 07.02.2013

Jalutuskäik galeriides - Andri Ksenofontov, Sirp 25.01.2013

Yle TV1 uudised - Jussi Mankinen 24.01.2013 (alates 22:00) 

 

   


RESIDENDID Püha Vaimu SAALis 2012 SEPTEMBER: KAIE OLMRE-HÜTT & PIIA PEETERSOO INGLID JA KANGELASED

 

Mida pole graafikus, pole olemas!? Aga seda, mida pole olemas, kujutame me meeleldi ette: joonistame ning laulame, ehitame ja lisame oma graafikusse ja Voila! Statistika robusta v6i pigem - 

Statistica Elulismus

- mõtete edastamine graafilise analüüsi teel. 

Piial ja Kaiel on mõlemal üks miinus - keskendumisprobleem. Kas kangelane (Heeros/Heroiin) suudab endale lubada sellist luksust? Kuidas kõik need asjad tal käivad? Kas troopikatuul puhub alati pehmelt nende juustes, romantika on püsivalt laes ja vabadus ning vaba tahe vaatavad neile otse silma? 

 

Residentuur on meie hingetõmbeaeg: kui muidu jooksevad kõik asjad korraga, siis selleks ajaks lülitame mitmedki tegurid välja ja vaatame, kuidas see toimib. Istume ettekujutlusmootorratta selga ja lähme sinna, kus taevas on roosa ning linnud laulavad. Oleme väsinud kuulmast sõna fiktsioon, kuna see viitab sellele, et tahes-tahtmata, see jääb meile kaugeks. Nii püüame elada kangelase rütmis, siin ja praegu, sest millal veel ja kuskohas?

 

Seepärast ehitame. Ehitame selleks, et oleks. Ideaalmaailmat kindlasti mitte, sest ideaalmaailmas on ju kõik superkangelased oma supervõimetega. Aga selleks, et ise olla. Butafooria meets Piia ja Kaie.

 

Piiat huvitavad kangelased, kellel on taust helides ja värvides. Indiaanlased mootorratastel näiteks. Film ja fantaasia tema pidevateks jälitajateks. Kord läks ta märkide ja stereotüüpide jahile kaasvõitleja Mariliisi ja vana Hondaga, tulemuseks visuaalantropoloogiline kollaa˛ "Ida-Euroopa Safari" (Patarei Kultuuritolm 2011). Lisaks pakub ta särinaid, sahinaid ja vedrupauke kuulajatele dub-ansamblis Uus Energia. 

Kaie õppis Viljandi Kultuuriakadeemias butafooriks, sealt ka ehitamise vajadus. Ehitab ta pärlitest ja kaunitest kangastest ja üldse kõigest, mis kätte satub. Kostüümikunstnikuna on ta osalenud Henri Hüti tantsulavastuses "The Reader" (2010), Henri Hüti ja Mihkel Ilusa koostöös valminud ArtShow´s "Kapriisid" (Kanuti Gildi SAAL 2011) ning Henri ja Riho Hüti "Sfääri Saared - In Order to dance" (Kanuti Gildi SAAL 2012). Kostüüminõunik on olnud ka mitmele BFM´i tudengifilmile.

 

Kangelaste CV on juba kangem, inglitel unknown ja everything. 

You are my hero!

Kohtumiseni!

 

Video intervjuu: https://vimeo.com/48954469

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

11.09 / 19:30 INGLID ja KANGELASED teema 1:  Kohtume Linnuteel

14.09 / 19:30 vertikaalstart: INGLID JA KANGELASED

20.09 / 21:30 INGLID JA KANGELASED: EXTRA!

24.09 / 19:30 INGLID JA KANGELASED "Mängime Vähemalt Kolm Lugu"

30.09 / 16:00 INGLID JA KANGELASED viimane showing

 

   


RESIDENDID Püha Vaimu SAALis 2012 MÄRTS: MAIKE LOND & KAJA KANN

 

Märtsikuus on Püha Vaimu SAALi resident Maike Lond. Viimasel ajal on tema mõtted keerelnud sõja ümber. Või õigemini selle ümber, et see ei ole meile, eestlastele mingi teema. Ta on lugenud mitmeid blogisid, uurinud taustu. Kõike seda inglise keeles, sest meie sõjamehed ei kirjuta. Nüüd ongi hea kasutada residentuuriaega teemaga lähemalt tutvumiseks.

 

Kaja Kannu on ta kutsunud kaasa mõtlema. Sõda ja sõdurid ei ole aga ainuke huvitav teema. Nagu ikka, parimas seksuaalses eas naistel on vaja tegeleda ka veidike seksi teemadega. Vaatame, kuhu see neid kannab.

 

Neljal nädalavahetusel kutsuvad nad ka publiku külla. Loodame, et tekib arutelu, Kaja ja Maike vahel ning publiku ja esinejate vahel. Vahel võib juhtuda, et midagi ei räägitagi, vaid hoopis kuulatakse muusikat. Kuuldakse kedagi laulmas. Nähakse millegi kallal nokitsemist.

 

Eelmainitud teemad pole selleks, et provotseerida, vaid pigem, et oleks midagi tõelist, millest algatuseks kinni haarata. Et oleks pealehakkamist.

 

MA EI PUHKA KUNI MA UNUSTAN 

Eesti on sõjas, sõna otseses mõttes

mind see aga ei puuduta 

3000 Eesti meest on käinud missioonil

selleks, et meie saaksime rahulikult magada

meid see aga ei puuduta

sõjas sa hakkad kuulma hääli

hoopis teravamalt, kui varem

sõjas hakkad mõistma, mida need tähedavad

sireen, vilin, mütakas ja õrn, laiali valguv särin

mind see aga ei puuduta

kohe kui hakkad mõtlema on asi pekkis

tekib kahtlus ja see tähendab, et tekib viga

see mäng käib ainult elu ja surma peale

sinu ja elu vahel ei ole mitte midagi

mind see aga ei puuduta

13000 meest seisab sirges rivis

tekib haudvaikus

kõik langetavad pea, lennuki uks sulgub

just nii tahan ma minna

mind see enam ei puuduta 

 

Maike Lond on muusik, interdistsiplinaarne kunstnik, lõpetanud ArtScience eriala Haagi Kuninglikus Akadeemias. Kuulub MIMproject meeskonda, teinud kaasa Von Krahli Teatri projektis "Kas on Elu Pärast Kapitalismi?" ja etenduses "Unistuste Vabariik", "PostUganda" ja "King-Kong ja teised pisiasjad".

http://maike.lond.interfaculty.nl/index.html / http://www.mimproject.org/  

Kaja Kann on iseõppinud vabakutseline etenduskunstnik. Töötanud koos ZUGA ühendatud tantsijatega, OMAtsirkusega, Tantsuteatriga FINE 5, Von Krahli Teatriga, VAT- Teatriga, koreograaf Mart Kangroga, lavastaja Martinš Eihega /LVA/ . Koostöös Juha Valkeapääga /FIN/ on nad loonud dueti Kann/Valkeapää. Märtsikuine residentuur on tema esimene koostöö Maike Londiga. 

www.zuga.ee

 

Video intervjuu: http://vimeo.com/37963484 

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

07.03 / 19:30 Kaja Kann ja Maike Lond vaatavad dokfilmi "Operation Homecoming. Writing the wartime experience" (2007) ja ootavad huvilisi kaasa mõtlema

09.03 / 19:30 Basic notions about War / PUBLIC SHOWING I

17.03 / 19:30 made in estonia maraton 2012: After the War / PUBLIC SHOWING II

24.03 / 19:30 Quo Vadis? / Kuhu edasi? / PUBLIC SHOWING III

31.03 / 19:30 KIRVEGA KURGE PÜÜDMAS / PUBLIC SHOWING IV

 

       


RESIDENT Püha Vaimu SAALis 2012 VEEBRUAR: KATRIN ESSENSON

 

Püha Vaimu SAAL on veebruaris Katrin Essensoni käsutuses, kes töötab üle pika aja taas sooloetenduse kallal, uurimusobjektiks intellektuaalid.

 

Katrin Essenson:

"serial works"
 
seeria nr 1 sümpatiseerib geneetilise välja teooria, millest lähtuvalt võib erinevatel inimestel, erinevas geograafilises punktis olles, ühel ja samal ajahetkel pähe turgatada sama ideed või samad mõtted. juba pikemat aega kirjutan üles unenägusid. lootes leida sealt mingisugust selgitavat infot tundele, millest ma ei saa juba mõnda aega lahti - ma justkui tammuksin aasta aasta järel ikka selle sama koha peal. midagi ei ole muutunud mind ümbritsevas keskkonnas ja kuigi ma ise püüan muutuda, otsida misiganes lahendust, et elu tunduks elamisväärsem. ...mässamisest ja kannatamisest on siiber. vabadus on justkui teha kõike mida soovid. kuidas edasi. hedonistlikult nautida nagu samuti ei saa käsukorras. kohe kui ma mõtlen, et enam hullemaks minna ei saa, selgub, et saab küll. ja ma millegipärast mõtlen, et ma ei ole päris üksi selle tundega. 13 aastat vabakutselist tegevkunstniku elu... nojah, tehasesse ma samuti tööle ei sobi, sest liinil ei tohi kaasa mõelda, või mis veel hullem, ei tohi üldse midagi (muud) mõelda, nt kuidas liinitööd paremaks teha vms, tuleb täpipealt täita ülesannet, et ülejäänud tehase masinavärk toimiks veatult. selles mõttes, et ka kunstniku elu võib olla tehasetöö. eks tuleb võtta kasutusele vanad trikid, provotseerida. sõnastada probleem võimalikult täpselt ja provotseerida end vabu radikaale otsima, kuid mitte ainult lammutamise sooviga vaid pigem ümberpaigutamise sooviga. tegevkunstnikuna saada aeg ja ruum ja stipp ka veel, kuuks ajakski ja saabki pühenduda täielikult sellele, millega peaks iga päev tegelema - olema tegevkunstnik ja olme ei sega. elu on juba elamisväärsem.

 

Katrin Essenson on kuraator ja tegevuskunstnik, kes on loonud etendusi alates 1998. Aastast. Tema loomingut on esitatud Eestis, mitmel pool Euroopas ja USA-s. Muude ettevõtmiste kõrval käivitas ta koos Liina Keevallikuga erinevaid kunstivaldkondi soosiva festivali Maikellukese päevad (www.kirbutsirkus.com) ning koos Raul Kelleriga eksperimentaalse helikeskkonna Lokaalraadio ja radiofoonika festivali Radiaator (www.lokaaraadio.ee).

 

Video intervjuu: http://vimeo.com/36331173 

 

NB! Residentuuri jooksul on kavas avalikud showingud (tasuta):

10.02 / 22:00 "raadioballett"

20.02 / 19:30 serial works try out nr 2 "raadioballett vol.2. - the matter of timing"

27.02 / 19:30 seeria nr 3- raadioballett alapealkirjaga "kommentaaridega & kommentaarideta"

28.02 / 19:30 seeria nr 4 - stand up draama - artistic talk

29.02 / 19:30 seeria nr 5 ...unfinished symphony...

 < Tagasi