kava
tulekul
arhiiv
saal
piletid
liitu
tunnid
tuurid
tants.ee
toetajad
kontakt
tsoon
UUS TANTS 9
tule vabatahtlikuks!

tele2_valgustab

Esmaspäeval, 14. novembril kell 19.30

KIM H. VELTMAN
´The World Tree, Alpha and Omega: Towards a New Model for World Culture´


Kim Veltmani esinemist Tallinnas toetab Hollandi Suursaatkond.

Alates renessansist on otsitud kohaliku kultuuri juuri ja proovitud lokaliseerida sümboleid laiemast kontekstist. Prantsusmaal, näiteks, tehti katseid siduda Pariisi asutamine Trooja asutamisega. Natsionalismi kasv 19. sajandil kasvatas seda trendi... Sümbolid seostati teatud maade, regioonide ja kohtadega. Kahekümnes sajand mõistis sellise mõtteviisi enamasti hukka kuid sageli ka toetas seda. Praegu seostavad mõningad mõtlejad (Huntington) teatud regioone teatud religiooniga ja seega polariseerivad diskussiooni ja mõistmise. Konstruktivistlike ja postmodernsete koolkondade esile kerkimine viis mitmed intellektuaalid järeldusele, et universaalsed süsteemid, jutustused ja sümbolid on passe´- nagu me oleksime kõik triivimas isoleeritud soliptsismide maailmas.

Samal ajal on tekkinud mitmeid teisi mõtteviise, mis kerkisid ootamatult esile arheoloogias. 1891. aastal avastati Gunderstrupi Katel ühelt põllult samanimelise linna lähedalt Taanis. Katelt peeti paganliku maailma kõige kuulsamaks leiuks. Katlal kujutatakse sarvedega figuuri, kes istub lootose asendis, täpselt samuti nagu seda tuntakse Indias. On ka teisi näiteid: Indias eksisteerib maailmapuu mõiste, mis liikus sealt edasi Siberisse, kus teda kutsuti Ygdrassill´iks ja sealt edasi Skandinaaviasse, kus ta sai kuulsaks. Indias eksisteerib kahe energiasamba mõiste (Ida ja Pingala), mis on seotud meditsiini ajalooga. Sellest sai läänes heeroldikepp (jumalate käskjala Merkuuriuse tiivuline kepp, esineb ka arstikutse sümboli osana), mida seostati tähtkujudega (Ophicus, Serpentarius) ja seejärel Aesculapiusega. See seostati armulikkuse ja karmuse kaksikpiilaritega, mis sõna otseses mõttes muutusid mitmetähenduslikkuse piilariteks Läänes ja seejärel kogu maailmas.

Kui me neid seoseid uurime, mõistame, et aastaaegade vaheldumise tsükkel ja astronoomia loovad sümbolite baasvõrgustiku, mis liigub üle kultuuride ja ühendab neid, kuigi seal on muidugi rahvuslikud, regionaalsed ja lokaalsed variatsioonid. Astronoomiavaimustus on muidugi osa laiemast programmist: et mõista inimese suhteid universumiga; et mõista universumi harmoonia ja balansi saladusi ja individuaalset harmooniat. Et neid harmooniaid mõista, tuleb ületada iseenda disharmooniad ja nõrkused. Nii muutuski mõistmise vajadus vajaduseks perfektsuse järele erinevatel tasanditel 3st 33ni. Nii, et mikrokosmosemakrokosmose analoogiad olid midagi palju sügavamat kui lihtsalt käepärased metafoorid. Nad olid seotud teadvuse erinevate tasanditega, mis olid seotud religiooni allikatega.

Minu loeng näitab, kuidas sellise laiema pildi mõistmine, mis algas taeva looga (astronooomia) on võti mõistmaks budismi kaheksat auspiitset sümbolit, AUMi sügavamat tähendust, Alfat ja Omegat ja ornamente, mis kaunistavad meie maju, vaipu, mööblit ja peaaegu kõike meie ümber.

Dr. Veltman on pidanud loenguid üle maailma: Kanadas Ontario Raamatukogu Assotsiatsioonis, Couchichingi konverentsil, Ed-Meedias, Ed-Telecomi konverentsil, Rahvusgaleriis, ICOMi CIDOC sektsioonis ja Elisabeth Cummingsi Mälestusloengul. Ta on rääkinud Euroopa Foorumil
(Alpbach), Maailma Asjade Konverentsil (Boulder) ja pidanud igaaastast Reynoldsi loengut (Boulder). Lisaks veel on ta esinenud Berliinis, Brüsselis, Kuala Lumpuris, Münchenis, Nantes´is, Pariisis, Roomas ja Viinis. Viimase kümnendi on ta töötanud SUMSis (System for Universal media Searching), mis oli üks 18st Kanada projektist G7 näitusel Brüsselis (Veebruaris 1995) ja Halifaxi Maailma Kongressil (Juunis 1995). 1996. aastal kaasati see G7 pilootprojekti 5: Multimediaalne sisend Maailma Kultuuripärandi juurde ja seda esitleti Kanadas konverentsil “Infoühiskond ja arengumaad” Midrandis (Mais 1996). SUMS on osa Euroopa Liidu Üleeuroopalise Võrgustiku projektist MOSAIC. 1996. aastal anti talle Rahvusvaheline Loova Tuleviku Capire´i auhind teaduse ja kunsti integreerimise eest

veltman