kava
tulekul
arhiiv
saal
piletid
liitu
tunnid
tuurid
tants.ee
toetajad
kontakt
tsoon
UUS TANTS 9
tule vabatahtlikuks!


7+8.+9.03 / 19.30

OMAtsirkus
´UNESKÕNDIJAD´

fdgh

´Uneskõndijad´ on ilus, kummastav, irooniline, humoorikas ja vahel ka õudusesse kalduv lugu inimestest, kes ei tunneta end päris hästi sobivat ühiskondlikku gruppi, milles nad igapäevaselt liiguvad.
Meie jaoks on oluline analüüsida, mitme rulli otsa peab inimene ronima, et tekitada vaatajas emotsiooni ja reaktsiooni. Ja kas alati peab olema vaataja ainsaks reaktsioonis ´super, see on enne olematu ja käsi kokku lüüa´, või on olemas veel teisigi võimalusi etenduse nautimiseks.
Oluline koht ´Uneskõndijates´ on muusikal, mis on kirjutatud Islandi helilooja Johhan Johhansoni poolt. See on imeline, vaikne ning taas ja taas tundub, et kõlab sama lugu veidi teises võtmes.
Nii ehk tundub ka vaatajale, et ma tean neid lavalt peegelduvaid olukordi, mulle on see tuttav, ma saan aru.
Ei midagi enneolematut!
Või ehk siiski!
Noored tsirkuseartistid kiiguvad, kulgevad, hüppavad, hoiavad tasakaalu, loobivad, kukuvad, püüavad, toetuvad, keerutavad ja ronivad. Kasutades selleks kõigeks oma enese ja teiste keha ning tavapäraseid tsirkuse rekvisiite.
Kaja Kann / OMAtsirkuse lavastaja:
Tsirkus on olnud läbi aegade särav peopaik. Vaatajate ootuseks on näha midagi enneolematut. Artistid esitlevad inimvõimete piire. OMAtsirkus aga kõnnib oma rada. Meie jaoks on oluline laval inimene ja inimlikkus.

lavastaja: Kaja Kann
esitajad: Merit Ridaste, Johanna Terasmees, Eeva Liisa Puidet, Kristin Made, Johanna Sooba, Ove Liis Mahhov, Kert Erhard Ridaste, Andres Haavik, Anni Veskimäe, Kädi Metsoja
kunstnik: Liina Tepand
fotod: Martin Sookael
muusika: Johann Johannsson (ISL)
hääle koolitus: Juha Valkeapää (FIN)
treenerid: Kadri Ridaste, Heidi Kann, Margus Terasmees
valgus ja heli: Kalle Tikas
produtsent: eksperimentaalse liikumise keskus (www.omatsirkus.ee)
kaasprodutsent: Kanuti Gildi SAAL
toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet
kestus: 55´
pilet: 50/90

jgkl  fgj  bm


INIMESED RÄÄGIVAD uneskõndijatest:
------------------------------------------
Terje Bernardt / tsirkuse stuudio FOLIE:
OMAtsirkus justkui mängib tsirkust, nad proovivad, eksperimenteerivad ja katsetavad.
------------------------------------------------------
Juha Valkeapää / häälekunstnik / Houkka Bros:
Ma ei ole kohtunud varem nii töövõimeliste, professionaalsete, loominguliste ja mänguliste noortega, kui OMAtsirkuse noored artistid.
-------------------------------------------------------
Kaie Kiilaspää / Tallinna Kultuuriväärtuste Amet:
Tore soe etendus oli. Ma oleks vahepeal ka plaksutanud, aga üksinda ei julgenud.
-----------------------------
Tiit Tuumalu / Postimees:
Nagu välk ja pauk paigutus jõulude ja aastavahetuse vahelisse, kultuuriliselt surnud aega üks tõsine kunstiline elamus. Ja seda – uskuge või mitte – tsirkusest, Eesti oma tsirkusest.
Lastest ja noortest koosnev Omatsirkus (treenerid Kadri Ridaste, Heidi Kann ja Margus Terasmees) esietendas ´Uneskõndijaid´, tehes seda professionaalselt heal tasemel, nii tehniliselt kui ideeliselt.
Rohkem kui trikid.
Trikk kui selline on säärase tsirkuse puhul küll jätkuvalt olemas, aga see ei pruugi enam olla asi iseeneses, pigem osake tervikust. Sellise tsirkusega võib teha ja väljendada sisuliselt kõike, sh käsitleda inimeksistentsi paineid – miski pole võimatu.
Ka ´Uneskõndijate´ jaoks polnud kõik need trikid köitel ja trapetsitel, monoratastel ja rõngastega, kurikate ja pallidega, þongleerimine, akrobaatika ja ekvilibristika (tasakaalukunst) eesmärk omaette.
See, mis kümne noore iseseisva artisti tegutsemises algusest peale avaldus, see, mida taheti edasi anda, oli nihe, ümbritsevast teistmoodi või irdu olek, kas või selle teadvustus, et olemise rõõmu kõrval on olemas ka kurbus. Kaudsemalt viidates ehk sellelegi, et tsirkusekunsti ja sellega tegelejate positsioon Eesti ühiskonnas on, nagu on.
Igatahes suutsid uneskõndijad tekitada kummastava ja üllatava lavalise atmosfääri, mida võimendas (kohati ehk liigagi) islandlase Johann Johannssoni melanhoolne, kibemagus muusika (plaadilt ´Englabörn´). Hea leid, kui arvestada seda õõnsat reipust, mida tsirkusemuusikalt üldjuhul eeldatakse.
Hinnaalanduseta.
Üks uue tsirkuse aluseks olevaid põhimõtteid, nagu on selle sõnastanud nimekas tsirkuseuurija Jean-Michel Guy, on see, et laps ei ole enam tsirkuse peamine adressaat ja mõõdupuu.
´Uneskõndijad´ astub veel ühe sammu edasi, tõestades, et väide võib kehtida ka laste ja noorte endi esitatava tsirkuse kohta – et ka sellist tsirkust võib teha hinnaalanduseta.
See näitab juba taset.
------------------------
Aita Vaher / näitleja:
Kujund, visioon, hääl.
Uudne suhtumine tsirkuserekvisiitidesse ehk tegelikult ehtkajalik etendus, kus tegelased
pingevabalt liiguvad ühelt atraktsioonilt teisele. Võib olla isegi liiga vabalt, sest kohati
hakkab igav, mida toetab eriti ühetooniline muusika.
Ja sellepärast kuulaks meelsasti juttu hüppamisest kas väga valjusti või üldse mitte.
Armastan sellist etendust. See puudutab mind.
--------------------------------
Vello Vaher / tsirkuse artist:
Kostüümid, muusika ja lavaline liikumine moodustavad harmoonia, ühtse terviku. Pole taotletud suurejoonelist tsirkuseetendust, vaid toimub pigem suurepärane tantsuetendus, kus tsirkusetrikid tulevad iseenesest suurepäraselt välja. Kui ka mõni trikk ebaõnnestub, toetab muusika või teiste tantsijate lavaline liikumine seda nõnda kavalalt, et lausa tundub, et trikk oli meelega ebaõnnestumisele määratud. Võib-olla oligi?
---------------
Heleri Tinno / sportakrobaat:
Ma arvasin, et þonglöör on igavaim tsirkuse þanr. Nüüd pean oma arusaamasi ümber hakkama hindama.
---------------------------------------------------
Sven Kuntu / Eriti Kurva Muusika Ansambel:
Muusika contra action! I love it.
-------------------------------
Tiiu Laks / Eesti Päevaleht:
Ometi tunned etenduse lõpus, et oled olnud terve tunni pinges, hoides hinge kinni ja elades kaasa vaiksele liikumisele, mis väärtustab efekti olemust, mitte olemasolu.