kava
tulekul
arhiiv
saal
piletid
liitu
tunnid
tuurid
tants.ee
toetajad
kontakt
tsoon
UUS TANTS 9
tule vabatahtlikuks!

tele2_valgustab

07+08.12 / 19:30

TREADMARKS:THE DIASPORA PROJECT EESTIS

Treadmarks: The Diaspora Project Eestis toob Tallinnasse kokku valitud breaktantsu tegijad Tallinnast ja Brüsselist eesmärgiga kogemuste vahetus ning ühine projektetendus. Projekti korraldavad Cie.13 Belgiast ning Eesti Breiktantsu Liit. Etenduse koreograafiks on Rosa Mei Antwerpenist.
Ja nii sünnibki esimene Eesti esimene hip-hop-etendus, kus mitte ainult ei tehta uskumatuid trikke vaid räägitakse ka oma elust ning kogemustest.

Inimesed teavad hip-hop tantsu ja muusikat kui ühte populaarset kunstivormi. See on noor, kuum ja selles on kaasaegset võnget ja tänava argood. Mida paljud ei taipa on hip-hopi seotus kultuurilise geograafia, rassi ja etnilisusega. Isegi tänapäeval on paljud break-tantsu ja urbanistliku muusikaga tegelejad  unustanud selle kunstivormi kultuurilise tausta, keskendudes pigem virtuoossele pea peal keerlemisele; popp’imise, lock’imise ja uprock’imise uutele tehnikatele. Kui sattuda mõnele neist hip-hop sündmustest suvalises Euroopa linnas, siis näeb üldiselt noori tantsimas, mängimas ja end nautimas. Kahjuks jääb tänapäeval enamusel hip-hop üritustest puudu sisust. Teemad, kui neid üldse on, kipuvad jääma lihtsaks (tänavalt jõlkumine, „tibide murdmine“, lahe välja nägemine), paljud etendused on lihtsalt füüsiliste võimete või musikaalsuse demonstratsioon.

Treadmarks: The Diaspora Project annab linnakunstnikele, peamiselt vähemusrahvuse esindajatele, immigrantidele või Euroopa kogukonna ääreala esindajatele võimaluse ühendada oma oskusi ja suulist pärimust. Mis koht on neil Euroopa ühiskonnas? Kust nad tulevad ja kuhu nad lähevad?

Treadmarks: The Diaspora Project kutsub ellu kaks hip-hop sündmust (töötoad ja etendused), ühe Tallinnas ja teise Brüsselis, mis koosnevad võrdselt tantsust, muusikast ja suulisest pärimusest. Viimane neist on suunatud peamiselt iga esineja oma probleemidele. Esinejateks näiteks kaks Kongo ja üks Kambodža põgenik ning teistest vähemusrahvuste break-tantsijatest. Nendega liituvad kuus Eesti break-tantsijat, et näidata oma liikumist ja rääkida oma lugusid. See urbanistlik antropoloogiline projekt kandub hiljem üle Brüsselisse, kus Tallinna grupp ühineb Brüsseli grupiga viimaste kohaliku kogukonna ees.

Hip-hop’i terminite järgi hakkavad nad „teadust puistama” ehk jagama teadmisi oma minevikust, muredest ja vaadetest kaasaja ühiskonnale. Need üritused sisaldavad ka ühiskondlikke töötube, milles Belgia ja Eesti elanikud saavad õppida kuidas hip-hop kultuur on seotud aja ja kohaga. Hip- hop räägib sellest „kust ma pärit olen” ning pakub välja uut sorti universaalsust, mitte ainult Euroopas vaid globaalselt. Treadmarks sündmus Tallinnas toimub mitte traditsioonilistes teatriruumides vaid erilises Kanuti Gildi SAALi keskkonnas.
See projekt püüab kasutada populistlikku ja populaarset kunstivormi kui Euroopas eristuva segmendi – nimelt rahvusvähemuste, migrantide ja põgenike kogukonna -  kultuurilist ja geograafilist profiili. Need vähemused moodustavad peamise osa Euroopa ja ka kogu maailma hip-hop’i kogukondadest. Treadmarks: The Diaspora Project keskendub jälgede jätmisele; kuhu need inimesed lähevad ja kus nad on käinud?

Peale etenduste Tallinnas esitatakse seda veel ka Tartus, Pärnus ning Belgias. Jälgi reklaami!

tm