kava
tulekul
arhiiv
saal
piletid
liitu
tunnid
tuurid
tants.ee
toetajad
kontakt
tsoon
UUS TANTS 9
tule vabatahtlikuks!


02.11 / 20:00

NU Performance Festival II:
MARTIN CREED /UK/
´Varietee Performance´

Idee ja teostus: Martin Creed
Ansambel “Owada”: Martin Creed, Keiko Owada, Karen Hutt
Kestus ligikaudu 1 h
Pilet: 100/150
NB! Performance on inglise keeles

"Kui teen muusikat, soovin ma teha kujutavat kunsti ja kui teen kujutavat kunsti, soovin ma teha muusikat. Minu jaoks on nad peaaegu üks ja seesama: mõlemad on asjad, mida ma üritan teha. Nad mõlemad meeldivad mulle. Mulle meeldib asju valmistades muusikat kuulata ning mulle meeldib muusikat kuulates asju vaadata." – Martin Creed

Varietee, endisaegne teatriþanr, on ootuspäraselt ettearvamatu ja kõikehõlmav, andes Creedile võimaluse kombineerida sõnu, muusikat ja visuaali. See on piisavalt lai platvorm tema pidevalt uudishimulikule ja rikkaliku kujutlusvõimega väljenduslaadile ning, nagu ta ise ütleb, võimalus „ panna sellesse kõik”. Etenduse formaat on voolav – põhistruktuuri ümber improviseeritud – ning suure osa Creedi performance’ist määravad viimased päevad enne selle toimumist.
Enim kujutava kunstnikuna tuntud Martin Creedi laiahaardelist kunsti iseloomustab jäljendamatu segu popist, absurdist ning tõsise ilmega tehtud naljadest. Tema kaasahaaravad kunstiteosed on korraga nii tagasihoidlikud kui ka provokatiivsed, libisedes just piisavalt sügavale meie teadvusse, et saaksime teadlikuks iseendast. Nende otsese võlu ja vähenõudliku iseloomu võtab ehk kõige paremini kokku tekstiteos, mida esmakordselt eksponeeriti 2000. aastal ning millel seisis: “terve maailm + töö = terve maailm”. Tema galerii-installatsioonid ja üritused pööravad sageli lihtsaimate vahendite abil kummuli kunsti vaatamise traditsioonilise formaalsuse. Ühes oma tuntumatest installatsioonidest, teoses Töö nr 200: pool õhust antud ruumis (Work No. 200: half the air in a given space, 1998) täideti galerii õhupallidega, mis sisaldasid täpselt poolt õhukogusest antud ruumis ja mähkisid vaataja pidulikku keskkonda, mis oli vastuolus töö napisõnalise pealkirjaga. Tema teosed sisaldavad sageli mehaanilisi ja inimese poolt tekitatud helisid, justkui aega tiksuvaid võimendatud metronoome või tiibklavereid, mille kaas paugub kinni ja siis jälle lahti.
Creed on teinud heliloomingut, muusikapalu, performance’id ja loenguid paralleelselt kujutava kunstiga ning need moodustavad kunstniku loomingus tähtsa osa alates tema karjääri algusest 1980. aastate lõpus. Ta on maininud, et hakkas esinema samal põhjusel, miks alustas skulptuuride tegemist: "soovist öelda tere, püüda kuidagimoodi suhelda". Creedi skulptuurid, installatsioonid ja joonistused põhinevad argiobjektidel, -sõnadel ja –helidel. Niisamuti maksimeerib tema muusika lihtsaid „ehitusklotse”, et luua laule ja lugusid, mis on küll alasti kistud, ent kretiinselt reipad ja mängulised, vaimukalt primitiivsete tekstidega.

Martin Creed sündis 1968. aastal Wakefieldis Inglismaal. Alates kolmandast eluaastast elas ta Glasgows Shotimaal. Aastatel 1986–1990 õppis ta Londoni Slade’i Kunstikoolis. Pärast kunstiõpinguid elas ja töötas ta 2001. aastani Londonis ning kolis seejärel Alicudi Itaalias. Praegu elab ja töötab ta Londonis. 2001. aastal autasustati teda maineka Turneri Auhinnaga Londoni Tate Gallerys esitatud installatsiooni Töö nr 227: Süttivad ja kustuvad tuled (Work No. 227: The lights going on and off, 2001) eest, kus iga paari sekundi järel kustusid ja süttisid ruumis tuled. Hiljutiste isiknäituste hulka kuuluvad: Mulle meeldivad asjad (I Like Things), Fondazione Nicola Trussardi, Milano, Itaalia (2006), näitused Gavin Browni galeriis (2005), Austraalia Kaasaegse Kunsti Keskuses Melbourne’is (2005), Kaasaegse Kunsti Keskuses Ujazdowski lossis Varssavis Poolas (2004) ja Berni Kunsthalles Ðveitsis (2003). 2000. aastal eksponeeris Avaliku Kunsti Fond Times Square’il tema neoonvalgustitest koosnevat tekstiteos Kõik saab korda (Everything is Going to Be Alright).

gj

bmv

hgvm

dfb

df