program
coming up
archive
venue
tickets
join
classes
on tour
companies
partners
contact
DANCE PLATFORM






2004: July / August / September / October / November / December /

2005: January / February / March / April / May / June / July / August / September / October / November / December /

2006: January / February / March / April / May / June / July / August / September / October / November / December /

2007: January / February / March / April / May / June / August / September / October / November / December /

2008: January / February / March / April / May / June / July / August / September / October / November / December /

2009: January / February / March /


March 2009
16.03.2009
mon
19:30
Tartu Uus Teater:
Jansen & Eelmaa
´Last orders for all those i have ever loved´
14.03.2009
sat
19:30
Tartu Uus Teater:
Jansen & Eelmaa
´Last orders for all those i have ever loved´´
13.03.2009
fri
19:30 Tartu Uus Teater:
Jansen & Eelmaa
´Last orders for all those I have ever loved´
PREMIERE!
11.03.2009
wed
19:30 speaking their minds! presents:
Caroline Simon
/GER/
´Stück´
09.03.2009
mon
19:30
speaking their minds:
Maarin Ektermann
ja
Märt-Matis Lill
06.03.2009
fri
19:30
Triin Reemann
´The Fisherman and
The Stork´
05.03.2009
thur
19:30
Triin Reemann
´The Fisherman and
The Stork´
04.03.2009
wed
19:30
Triin Reemann
´The Fisherman and
The Stork´
PREMIERE!

February 2009
26.02.2009
thur
19:30 Von Krahl Theatre & Temps D´Images:
Övul & Mustafa Avkiran / 10+ /TUR/
´Reporter´
23.02.2009
mon
19:30
NB! CANCELLED!
Silver Elvest
´Für Waldo´
22.02.2009
sun
19:30
NB! CANCELLED!
Silver Elvest
´Für Waldo´
PREMIERE!
19.02.2009
thur
19:30
speaking their minds:
Mart Kangro
and
Ott Karulin
18.02.2009
wed
19:30
improtest:
ensemble
Improloo
16.02.2009
mon
19:30 NB! POSTPONED!
Sookael, Juhanson
Valme, Eelmaa
´Symphony...´
14.02.2009
sat
19:30 NB! POSTPONED!
Sookael, Juhanson
Valme, Eelmaa
´Symphony...´
13.02.2009
fri
19:30 NB! POSTPONED!
Sookael, Juhanson
Valme, Eelmaa
´Symphony...´
12.02.2009
thur
19:30 NB! POSTPONED!
Sookael, Juhanson
Valme, Eelmaa
´Symphony...´
07.02.2009
sat
19:30 Genialists Club
moves to Tallinn:
Vennad Johansonid, Kärt Johanson, Tõnis Mägi, Oleg Pissarenko
06.02.2009
fri
19:30 Genialists Club
moves to Tallinn:
Eller & Ots Music Schools percussion dep. concert
02.02.2009
mon
19:30
hypekas:
Liina-Karina Mikkor
Vootele Vaher
Kann + Valkeapää

January 2009
30.01.2009
fri
19:30 Pärnu Contemporary Music Days:
REPOO ENSEMBLE
modernist
chamber music
28.01.2009
wed
19:30
IMPROTEST:
RIHO SIBUL
ROBERT JÜRJENDAL
27.01.2009
tue
19:30
speaking their minds:
Mart Koldits
and
Madis Kolk
26.01.2009
mon
19:30
Mart Kangro
´Can´t Get No / Satisfaction´
25.01.2009
sun
19:30
Mart Kangro
´Can´t Get No / Satisfaction´
23.01.2009
fri
19:30
Mart Kangro
´Can´t Get No / Satisfaction´
22.01.2009
thur
19:30
Mart Kangro
´Can´t Get No / Satisfaction´
21.01.2009
wed
19:30
Mart Kangro
´Can´t Get No / Satisfaction´
/premiere!/

December 2008
29.12.2008
mon
15:00 MIDWINTER
NIGHT´S DREAM:
Wuttke / Plamper
Berliner Ensemble /GER/
´Artaud remembers...´
28.12.2008
sun
16:30 MIDWINTER
NIGHT´S DREAM:
Wuttke / Plamper
Berliner Ensemble /GER/
´Artaud remembers...´
21.12.2008
sun
18:00
OWNCIRCUS
´Circus - it is as easy
as falling of a log´
20.12.2008
sat
18:00
OWNCIRCUS
´Circus - it is as easy
as falling of a log´
19.12.2008
fri
18:00
OWNCIRCUS
´Circus - it is as easy
as falling of a log´
18.12.2008
thur
18:00
OWNCIRCUS
´Circus - it is as easy
as falling of a log´
17.12.2008
wed
19:30
IMPROTEST:
Rainer Jancis
13.12.2008
sat
19:30
Pieter Ampe
/BEL/
´On stage´
13.12.2008
sat
19:30
Laur Kaunissaare
´WHAT ARE YOU WAITING FOR? ´
12.12.2008
fri
19:00
POETRY NIGHT WITH MUSIC -
FOR THE SAKE OF BEAUTY
11.12.2008
thur
19:30
Sandra Z
´ON STRIKE!´
10.12.2008
wed
19:30
Sandra Z
´ON STRIKE!´
/premiere!/
07.12.2008
sun
13:00 OWNCIRCUS
´Circus - it is as easy as falling of a log´
NB! BOOKED!
07.12.2008
sun
16:00 OWNCIRCUS
´Circus - it is as easy as falling of a log´
NB! BOOKED!
05.12.2008
fri
19:30
Võru Theatre Atelier
´Räägime asjast´
04.12.2008
thur
19:30 hypekas:
Alissa Shnaider
+ Jaak Prints
Anu Vask
Annika Viibus
02.12.2008
tue
19:30
united dancers of ZUGA
´EAST VIRUMAA
REPORT
in the form of a concert´

November 2008
27.11.2008
thur
19:30 OPERA GETS PLUGGED:
´DMeeter´ / ´Tuleloitsija´
NB! CANCELED!
26.11.2008
wed
19:30 OPERA GETS PLUGGED:
´DMeeter´ / ´Tuleloitsja´
NB! CANCELED!
25.11.2008
tue
19:30 OPERA GETS PLUGGED:
´DMeeter´/ ´Tuleloitsija´
NB! CANCELED!
22.11.2008
sat
19:30
Andres Noormets
´Vaterland´
21.11.2008
fri
19:30
Andres Noormets
´Vaterland´
19.11.2008
wed
19:30 NB! PERFORMANCE
IS CANCELLED!

Katrin Essenson
Jane Saks
´Obscure matters´
18.11.2008
tue
19:30 NB! PERFORMANCE
IS CANCELLED!

Katrin Essenson
Jane Saks
´Obscure matters´
17.11.2008
mon
19:30
Katrin Essenson
Jane Saks

´Obscure matters´
/world premiere/
12.11.2008
wed
19:30
IMPROTEST:
LokaalRaadio
08.11.2008
sat
19:30
KINKALERI
/ITA/
´The Hungry March Show / Yes Sir!´
07.11.2008
fri
19:30 KINKALERI
/ITA/
´The Hungry March Show / Yes Sir!´
WORLD PREMIERE!
06.11.2008
thur
18:00
FORUM:
group as a method in recent italian
performing arts
05.11.2008
wed
19:30 ZAPRUDER FILMMAKERS-
GROUP
/ITA/
´Pletora. Il dono´
3D anaglyphic film
05.11.2008
wed
20:00 ZAPRUDER FILMMAKERS-
GROUP
/ITA/
´Pletora. Il dono´
3D anaglyphic film
01.11.2008
sat
21:00 KINKALERI/ITA/
´West´
video-installation
on windows
31.10-08.11

October 2008
31.10.2008
fri
18:00 KINKALERI /ITA/
´West´
video installation on windows
31.10-08.11
29.10.2008
wed
19:30
Diplomatic notes:
Chile
28.10.2008
tue
19:30 Especially Sad Music Orchestra
DAGUERREOTYPES
album release
concert-installation
24.10.2008
fri
22:00
Karmen Ong / LEELO
´Adiemus´
21.10.2008
tue
19:30
Renate Valme
/EST/
´Second Land´
18.10.2008
sat
19:30
Renate Valme
/EST/
´Second Land´
17.10.2008
fri
19:30
Renate Valme
/EST/
´Second Land´
/estonian premiere/
10.10.2008
fri
19:30
Mikko Orpana
/FIN/
´Man Machine´
09.10.2008
thur
19:30
Mikko Orpana
/FIN/
´Man Machine´
03.10.2008
fri
19:30
IMPROTEST
Lelio Giannetto
/ITA/
02.10.2008
thur
19:30 Oksana Titova and
Indrek Kangro

´Kass ennustab tulevikku inimesest paremini´
01.10.2008
wed
19:30 Oksana Titova and
Indrek Kangro

´Kass ennustab tulevikku inimesest paremini´

September 2008
30.09.2008
tue
19:30 Oksana Titova and
Indrek Kangro

´Kass ennustab tulevikku inimesest paremini´
27.09.2008
sat
19:30 Oksana Titova and
Indrek Kangro

´Kass ennustab tulevikku inimesest paremini´
26.09.2008
fri
19:30 Oksana Titova and
Indrek Kangro

´Kass ennustab tulevikku inimesest paremini´ /premiere/
17.09.2008
wed
19:30
Sasha Pepelyayev / Apparatus Theatre
/RUS/
´MUH TSOKOTUH´
16.09.2008
tue
19:30
Sasha Pepelyayev / Apparatus Theatre
/RUS/
´MUH TSOKOTUH´
14.09.2008
sun
19:00
Uku Uusberg
/EST/
´Head ööd, vend´
13.09.2008
sat
19:00
Uku Uusberg
/EST/
´Head ööd, vend´
12.09.2008
fri
21:00
Uku Uusberg
/EST/
´Head ööd, vend`
11.09.2008
thur
21:00
Uku Uusberg
/EST/
´Head ööd, vend´
08.09.2008
mon
19:30
Eike Ülevain
/EST/
´Käed´
/premiere/

August 2008
31.08.2008
sun
20:00
ATF´08:
Francesco Scavetta
& Wee

/ITA-NOR/
29.08.2008
fri
20:00 ATF´08:
Nele Suisalu &
Florent Hamon

/EST-FRA/
´Ball´
28.08.2008
thur
20:00 ATF´08:
Nele Suisalu &
Florent Hamon
/EST-FRA/
´Ball´ premiere
26.08.2008
tue
20:00
ATF´08:
Diego Gil
/NED-ARG/
´Creating Sense´
25.08.2008
mon
20:30
ATF´08:
Andres Noormets
/EST/
´Vaterland´
23.08.2008
sat
20:00
ATF´08:
Tatyana Gordeeva
/RUS/
´Gallina Aquatica´
23.08.2008
sat
20:00
ATF´08:
Iguan Dance Theatre
/RUS/
´Radiodance´
22.08.2008
fri
20:00
ATF´08:
Frederic Gies
Alice Chauchat

/GER/
21.08.2008
thur
00:00
August DanceFestival
21-31.08.2008
21.08.2008
thur
20:00
ATF ´08:
Sonia Gomez
/SPA/
´Mi Madre y Yo´
02.08.2008
sat
16:00
Circus Festival:
Cirkus in Beweging
/BEL/
´CHARLESTON´
01.08.2008
fri
16:00 Circus Festival:
OPEN STAGE
CIRCUS MIGNON /GER/
FOLIE /EST/, Linnanmäki Sirkusekoulu /FIN/
01.08.2008
fri
20:00 Circus Festival:
OMAtsirkus
/EST-GER/
´Circus - it is as easy as falling of a log´

July 2008
31.07.2008
thur
16:00 Circus Festival:
OPEN STAGE
OMAtsirkus /EST/
Harlekin /GER/
Tsirkusekool /EST/

July 2008
31.07.2008
thur
20:00 Circus Festival:
OMAtsirkus
/EST-GER/
´Circus - as easy as falling of a log´
30.07.2008
wed
00:00
Circus Festival
30.07-02.08.2008
30.07.2008
wed
16:00 Circus Festival:
VK Piruett
/EST/
children piece
´BLUEBIRD´
30.07.2008
wed
20:00 Circus Festival:
OMAtsirkus
/EST-GER/
´Circus - as easy as falling of a log´

June 2008
04.06.2008
wed
23:00
old town days:
nu.unioon
´LP 12´´ 33 1/3 rpm´
03.06.2008
tue
23:00
OLD TOWN DAYS:
nu.unioon
´LP 12´´ 33 1/3 rpm´

May 2008
29.05.2008
thur
13:00
MAY LILY DAYS
NB! takes place at
Kanuti Gildi SAAL
& Von Krahl Theatre
27.05.2008
tue
19:35
DIPLOMA 2008:
Kati Juurik
Kati Grauberg
Liisa Lilienthal
24.05.2008
sat
19:30
KorFest
DANCE THEATRE
TEE KUUBIS
23.05.2008
fri
19:30 KorFest
a choice of works
by I and II course students of choreography at TU
21.05.2008
wed
19:30 KorFest
Diploma2008
Kristiina Paur
Liina-Karina Mikkor
19.05.2008
mon
19:30
IMPROTEST:
Andres Noormets
Taavi Kerikmäe
Mart Soo
17.05.2008
sat
19:30 KorFest
Diploma 2008
Maarja Pärn
Elisa Ritsing
15.05.2008
thur
19:30 KorFest
Diploma 2008
Kaidi Udris
Ingrid Kurgjärv
13.05.2008
tue
19:30 Enn Põldroos 75
Margus Kasterpalu
Samuel Beckett

´Õnnelikud päevad´
NB! CANCELLED!
12.05.2008
mon
19:30 Enn Põldroos 75
Margus Kasterpalu
Samuel Beckett

´Õnnelikud päevad´
NB! CANCELLED!
09.05.2008
fri
19:30 KorFest
Off-program
Madli Teller +
Maiken Schmidt +
Kaarel Väli etc.
07.05.2008
wed
19:30
SECOND FLOOR FILMIS:
Nele Tammisto
Miramii Maarja Vaher
Andres Tenusaar
06.05.2008
tue
19:30
EMTA short operas evening
Opera gets plugged:
Dmeeter / Tuleloitsija
05.05.2008
mon
19:30 EMTA short operas evening
Opera gets plugged:
Dmeeter / Tuleloitsija

PREMIERE!

April 2008
25.04.2008
fri
19:00
Uku Uusberg
´Head ööd, vend´
24.04.2008
thur
19:00
Uku Uusberg
´Head ööd, vend´
23.04.2008
wed
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE:
RESPONSIBILITY OF AN ARTIST
22.04.2008
tue
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE:
QUALITY IN ARTS
18.04.2008
fri
19:30 Krõõt Juurak &
Laura Kalauz

/EST-ARG/
´Burning Down the House´
17.04.2008
thur
19:30 Krõõt Juurak &
Laura Kalauz

/EST-ARG/
´Burning Down the House´
14.04.2008
mon
19:30
improtest:
Xavier Charles
Jean-Philippe Gross

/FRA/
13.04.2008
sun
19:00
Uku Uusberg
´Head ööd, vend´
12.04.2008
sat
19:00
Uku Uusberg
´Head ööd, vend´
11.04.2008
fri
19:00
Uku Uusberg
´Head ööd, vend´
06.04.2008
sun
19:00
Uku Uusberg
´Head ööd, vend´
/premiere/
03.04.2008
thur
19:30
Eesti Kontsert:
CYBERSTUDIO

March 2008
27.03.2008
thur
19:30
BF
`Kuumoon´
record presentation
18.03.2008
tue
19:30 improtest:
Ahto Abner
Tarvo Kaspar Toome
Liis Jürgens
Tanel Paliale
15.03.2008
sat
18:00
MADE IN ESTONIA MARATHON 2008
12.03.2008
wed
19:30
STUDENTJAZZ 2008:
EKZPERIMENT NO.3
JAZZ + PHOTO
11.03.2008
tue
19:30
STUDENTJAZZ:
EKZPERIMENT NO.2
JAZZ + ART
10.03.2008
mon
19:30
STUDENTJAZZ 2008:
EKZPERIMENT NO.1
JAZZ + DANCE
07.03.2008
fri
19:30
hypekas:
Maiu Rõõmus
06.03.2008
thur
19:30
Mart Kangro &
Christina Ciupke

/EST-GER/
´Winners vs. Losers´
05.03.2008
wed
19:30 Mart Kangro &
Christina Ciupke
/EST-GER/
´Winners vs. Losers´
/premiere/

February 2008
27.02.2008
wed
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Anne Savitie
Asko Kikkul
Martinus Klemet
20.02.2008
wed
19:30
Võru Teatriateljee
´Ceremonies of Võru county´
19.02.2008
tue
19:30 improtest:
FREE TALLINN TRIO
&
LUIDAS MOCKUNAS

/LIT/
17.02.2008
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA´s children performance´
16.02.2008
sat
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA´s children performance´
15.02.2008
fri
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA´s children performance´
NB! booked!
14.02.2008
thur
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA´s children performance´
NB! booked!
13.02.2008
wed
20:00
ECM FESTIVAL:
PERFECT SILENCE
NYYD ENSEMBLE
11.02.2008
mon
19:30
hypekas:
Silver Elvest
Kristjan Rohioja +
Robert Joint
08.02.2008
fri
19:30
Jarmo Karing
Chrstian Veske

´The Thought of Adam wasn´t so...´
07.02.2008
thur
19:30
Jarmo Karing
Christian Veske

´The Thought of Adam wasn´t so...´
06.02.2008
wed
19:30 hypekas:
Ülevain + Tõnisson + Sapas and
Sookael + Kann+ Juhanson

January 2008
30.01.2008
wed
19:30
CO´STUFF
/EST-RUS/
´IN´NO´SENSE´
29.01.2008
tue
19:30
CO ´STUFF
/EST-RUS/
´IN´NO´SENSE´
28.01.2008
mon
19:30
improtest:
TRIO Tanel Ruben
Vambola Krigul
Madis Metsamart
26.01.2008
sat
19:30
CO´STUFF
/EST-RUS/
´IN´NO´SENSE´
/premiere/
23.01.2008
wed
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Jasper Zoova
Margit Säde
Taavi Piibemann
18.01.2008
fri
19:30
Taavet Jansen
´It´s nothing really´
17.01.2008
thur
19:30
Taavet Jansen
´It´s nothing really´
15.01.2008
tue
19:30
Taavet Jansen
´It´s nothing really´
08.01.2008
tue
19:30
hypekas:
SANDRA z
´PUZZLE´

December 2007
22.12.2007
sat
16:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´

December 2007
22.12.2007
sat
18:30
OMAtsirkus
´Uneskõndijad´
21.12.2007
fri
12:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
NB! BOOKED!
21.12.2007
fri
16:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
21.12.2007
fri
18:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
20.12.2007
thur
15:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
NB! BOOKED!
20.12.2007
thur
18:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
19.12.2007
wed
19:30 RUHRPOTT FESTIVAL:
Silke Z
/GER/
´private spaces´
/showing/
13.12.2007
thur
19:30
IMPROTEST:
Michel Doneda
/FRA/
12.12.2007
wed
17:30
Elen Lotman +
Moonika Siimets

´Raport:
Roheline Eesti´
11.12.2007
tue
19:30 Urmo Mets
Kaarel B
Andra Teele

´disruptions for three poets´
07.12.2007
fri
19:30 Baltoscandal presents:
Rabih Mroue
/LIB/
´Make me stop smoking´
06.12.2007
thur
19:30
Ülle Toming
52-25: Ülle Toming
in film and live
04.12.2007
tue
19:30
Jarmo Karing and
Christian Veske

´Thinking of Adam was not as...´
03.12.2007
mon
19:30
Jarmo Karing and
Christian Veske

´Thinking of Adam was not as...´
01.12.2007
sat
14:00
INPORT
INTERNATIONAL VIDEO
PERFORMANCE FESTIVAL

November 2007
30.11.2007
fri
19:30
Jarmo Karing and
Christian Veske

´Thinking of Adam was not as...´
29.11.2007
thur
19:30 Jarmo Karing &
Christian Veske

´Thinking of Adam was not as...´
/premiere/
23.11.2007
fri
19:30
Renate Valme
´Idula´
22.11.2007
thur
00:00
keðja - North European Dance Encounters meeting
22-24.11.2007
21.11.2007
wed
19:30
Renate Valme
´Idula´
20.11.2007
tue
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Elvis Sõnajalg
19.11.2007
mon
19:30
IMPROTEST:
Estonian Guitar Octet
17.11.2007
sat
20:00 NU Performance
Festival II:
Douglas Dunn
/USA/
´Tithonus´
15.11.2007
thur
18:00
NU Performance
Festival II:
in KUMU auditorium!
NU film club 2
14.11.2007
wed
18:00
NU Performance
Festival II:
in KUMU auditorium!
NU film club 1
14.11.2007
wed
21:00
NU Performance
Festival II:
in Von Krahl Theatre!
Leonhard Lapin
13.11.2007
tue
20:00 NU Performance
Festival II:
in Von Krahl Theatre!
Leonhard Lapin
/EST/
10.11.2007
sat
20:00 NU Performance
Festival II:
Roi Vaara
/FIN/
´Mishits´
09.11.2007
fri
20:00
NU Performance
Festival II:
Susanne Linke
/GER/
08.11.2007
thur
12:00
NU Performance
Festival II
seminar
´Learning history´
06.11.2007
tue
20:00 NU Performance
Festival II:
Stuart Brisley
/UK/
´Two Last Breaths´
03.11.2007
sat
20:00 NU Performance
Festival II:
Von Krahli Teatris!
C.M. von Hauswolff
/SWE/
02.11.2007
fri
00:00
NU Performance Festival II
02-17.11.2007
02.11.2007
fri
20:00 NU Performance
Festival II:
Martin Creed
/UK/
´Variety Performance´

October 2007
27.10.2007
sat
19:30 Tallinn Philharmonic Society
Diplomatic Notes: DENMARK
Lettmark-kvartet
25.10.2007
thur
19:30
IMPROTEST:
Robert Jürjendal & Petri Kuljuntausta
/FIN/
24.10.2007
wed
19:30
hypekas:
Maria Goltsman +
Mihkel Ernits
20.10.2007
sat
19:30
NYYD festival:
2e2m
/FRA/
18.10.2007
thur
19:30
Renate Valme
´Idula´
17.10.2007
wed
19:30
Renate Valme
´Idula´
16.10.2007
tue
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Roland Seer +
Kristo Kooskora +
Epp Kubu
14.10.2007
sun
19:30
NYYD festival:
ensemble U:
12.10.2007
fri
19:30
Renate Valme
´Idula´
/PREMIERE!/
05.10.2007
fri
19:30
Võru Theatreatelier
´Undercloud Moondogs´
04.10.2007
thur
19:30
Võru Theatreatelier
´Undercloud Moondogs´

September 2007
30.09.2007
sun
19:30 Art of Movement Festival:
Krista Köster +
Teet Kask +
Jasmiina Sipilä
27.09.2007
thur
19:30
hypekas:
Nele Suisalu +
Children of Aunt Rabbit
22.09.2007
sat
19:00 Arts & Lights in Tallinn
and DISAINIÖÖ
M.Plakso & M.Toomla
´The Story of M. & M. Part II´
21.09.2007
fri
19:00 Arts & Lights in Tallinn
and DISAINIÖÖ
M.Plakso & M.Toomla
´The Story of M. & M. Part II´
19.09.2007
wed
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Erik Alunurm +
Joosep Volk +
Kadri Kuusk
10.09.2007
mon
19:00
Dan Puric / National Theatre of Bucharest
/ROM/
´Vis´- one man show

August 2007
31.08.2007
fri
15:00 ADF´07:
ROHELINE PUNK
´Aega on´
NB! takes place
in Old Town

August 2007
31.08.2007
fri
20:00 ADF´07:
Jonathan Burrows & Matteo Fargion
/UK-ITA/
´Speaking Dance´
30.08.2007
thur
20:00 ADF´07:
Liisa Pentti/FIN/ +
Anne Juren &
Krõõt Juurak

/FRA-AUT-EST/
28.08.2007
tue
20:00
ADF´07:
Boris Charmatz
/FRA/
´Les Disparates´
25.08.2007
sat
20:00 ADF´07:
Jordi Cortes &
Damian Munoz

/ESP/
´Olelés´
24.08.2007
fri
20:00
ADF´07:
Thomas Lehmen
/GER/
´Lehmen Lernt´
22.08.2007
wed
20:00
ADF:
Palle Dyrvall & Caroline Hainaut
/BEL-SWE/
21.08.2007
tue
20:00
ADF´07:
Frans Poelstra & Robert Steijn
/HOL-AUT/
19.08.2007
sun
20:00
ADF´07:
nu.unioon
´LP 12 ´´33 1/2 rpm´
18.08.2007
sat
00:00
August DanceFestival
18-31.08.2007
18.08.2007
sat
15:00 ADF´07:
ROHELINE PUNK
´Aega on´
NB! takes place
in Old Town
18.08.2007
sat
20:00
ADF´07:
nu.unioon
´LP 12´´33 1/2 rpm´
/premiere!/

June 2007
02.06.2007
sat
23:00 Tallinn Old Town Days:
festival of 1 min long dance films
SHOOT SOMEBODY
01.06.2007
fri
23:00 Tallinn Old Town Days:
Kaja Kann & Martin Eihe & Aigars Apinis
´Briviba / Freedom´

May 2007
29.05.2007
tue
19:30
Katrin Essenson &
Mari Savitski

´Horizon of Events´
25.05.2007
fri
19:30
Angela Schubot
/GER/
Mairika Plakso & Margus Toomla
24.05.2007
thur
19:30
Angela Schubot
/GER/
Mairika Plakso & Margus Toomla
22.05.2007
tue
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Rait Siska
Märt Kivi
20.05.2007
sun
19:30
improtest:
Uchihashi Kazuhisa
/JPN/
19.05.2007
sat
19:30
diploma 2007:
University of Tallinn
Kaspar Aus
Simo Kruusement
17.05.2007
thur
19:30
diploma 2007:
University of Tallinn
Anastassia Hisamova
Kristjan Rohioja
15.05.2007
tue
19:30
diploma 2007:
University of Tallinn
Vootele Vaher
11.05.2007
fri
19:30
diploma 2007: TU Viljandi Cultural Academy
Silver Elvest
09.05.2007
wed
18:00
Vox Clamantis &
Dhafer Youssef
/TUN/
´Sacred Voices´
02.05.2007
wed
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Madis Katz
K_lev Vapper
Kaisa Eiche

April 2007
26.04.2007
thur
19:30
Jo Stromgren Kompani
/NOR/
´Orchestra´
25.04.2007
wed
19:30
Jo Stromgren Kompani
/NOR/
´Orchestra´
PREMIERE
23.04.2007
mon
19:30 hypekas:
Sandra Z + Renate Valme + Jane Raidma + Krista Köster + Liina Karina Mikkor
20.04.2007
fri
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE:
provocation on stage
19.04.2007
thur
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE:
nudity on stage
18.04.2007
wed
19:30
Oksana Titova &
Juhan Ulfsak

´Roots´
17.04.2007
tue
19:30
Oksana Titova &
Juhan Ulfsak

´Roots´
16.04.2007
mon
19:30
IMPROTEST:
BF
13.04.2007
fri
19:30
RUHRPOTT FESTIVAL:
Raimund Hoghe
´Throwing the body into the fight´
11.04.2007
wed
20:00 RUHRPOTT FESTIVAL:
NB! in Viljandi
IN-JUNG JUN / BLUE ELEPHANT
´Gift´
10.04.2007
tue
19:30
RUHRPOTT FESTIVAL:
IN-JUNG JUN /
BLUE ELEPHANT

´Gift´
05.04.2007
thur
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Neljandi, Oja & Vungi,
Beekmann, Kovõtshka, Kõiv, Vanamölder
04.04.2007
wed
19:30
RUHRPOTT FESTIVAL:
MOUVOIR / Stephanie Thiersch
´Under green Ground´
02.04.2007
mon
19:00 RUHRPOTT FESTIVAL:
in Tartu Harbour Theatre!
MOUVOIR / STEPHANIE THIERSCH
´Under green Ground´
02.04.2007
mon
19:30
RUHRPOTT FESTIVAL:
Ludica. & Sven Kuntu
´The Corner´
01.04.2007
sun
19:30
RUHRPOTT FESTIVAL:
Ludica. & Sven Kuntu
´The Corner´
/PREMIERE/

March 2007
24.03.2007
sat
19:30
Marten Spangberg
/SWE/
´Heja Sverige´
22.03.2007
thur
19:30
IMPROTEST:
LIPPAJAD
18.03.2007
sun
15:00
UUS TANTS 8:
Jarmo Karing
´3006-black. Part 2´
18.03.2007
sun
16:30 UUS TANTS 8:
in KUMU auditorium!Oksana Titova
and Juhan Ulfsak

´Roots´
17.03.2007
sat
16:00
UUS TANTS 8:
Karmen Ong and
Nele Suisalu

´Frequently asked q...´
17.03.2007
sat
17:00
UUS TANTS 8:
in NO-theatre!
Renate Valme
´Mesta´
17.03.2007
sat
18:00
UUS TANTS 8:
int.act.union
´Algorütm´
17.03.2007
sat
20:30 UUS TANTS 8:
in NO-theatre!
Katrin Essenson
´Thoughts with attachment´
17.03.2007
sat
21:30
UUS TANTS 8:
Eike Ülevain
´Gladefox´
16.03.2007
fri
17:00 UUS TANTS 8:
in Mauritian Institute!
ZICK ´Tour Guide. Attention - Flexible´
SOLD OUT!
16.03.2007
fri
20:00
UUS TANTS 8:
united dancers of ZUGA
´Wolf and Woman´
16.03.2007
fri
21:30
UUS TANTS 8:
Mairika Plakso
´The Story of M. & M. Part II´
15.03.2007
thur
00:00
UUS TANTS 8
estonian dance platform
15-18.03.07
15.03.2007
thur
18:00
UUS TANTS 8:
in KUMU auditorium!
Fine 5 Dance Theatre
´BET´
15.03.2007
thur
20:00
UUS TANTS 8:
Krõõt Juurak
´Once Upon´
15.03.2007
thur
21:30
UUS TANTS 8:
Triin Reemann
´Good knews´
09.03.2007
fri
19:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
08.03.2007
thur
19:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
07.03.2007
wed
19:30
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
06.03.2007
tue
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Anastassia Kovõtshka
Andrus Kaurson
Raul Viitung
04.03.2007
sun
19:30
Baltoscandal presents:
Houkka Bros.
´Children, birds and flowers´
02.03.2007
fri
19:30
EKMA
´Daguerrotypes´
concert-installation
01.03.2007
thur
19:30
EKMA
´Daguerrotypes´
concert-installation

February 2007
27.02.2007
tue
19:30
int.act.union
´algorytm´
26.02.2007
mon
19:30
int.act.union
´algorytm´
23.02.2007
fri
19:30
int.act.union
´algorytm´
21.02.2007
wed
19:30
int.act.union
´algorytm´
/SOLD OUT/
20.02.2007
tue
19:30
int.act.union
´algorytm´
/PREMIERE!/
18.02.2007
sun
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Taavet Jansen
´random drummer´
15.02.2007
thur
19:30
improtest:
Martine Altenburger
/FRA/
14.02.2007
wed
19:30
Eike Ülevain
´Glade-fox´
13.02.2007
tue
19:30
Eike Ülevain
´Glade-fox´
10.02.2007
sat
19:30 hypekas:
Pruul
Roos + Teller
Soasepp + Preegel
Rohioja + Kruusement
08.02.2007
thur
19:30
Eike Ülevain
´Glade-fox´
07.02.2007
wed
19:30
Eike Ülevain
´Glade-fox´
/PREMIERE!/

January 2007
28.01.2007
sun
19:30 Pärnu Days of Contemporary Music:
Francois Sarhani & CrWth /FRA/
´Judas Script´
26.01.2007
fri
19:30
improtest:
NB! Hakala /FIN/
Sooäär
Ruben
22.01.2007
mon
19:30
Mart Kangro
Christina Ciupke
/GER/
´longer than expected´
20.01.2007
sat
19:30
Mart Kangro
Christina Ciupke
/GER/
´longer than expected´
19.01.2007
fri
19:30
Mart Kangro
Christina Ciupke
/GER/
´longer than expected´
PREMIERE!
12.01.2007
fri
19:30
COLINA PROJECTS
11.01.2007
thur
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Martinus D.Klemet
Julie Galland
/FRA/
J. P.Rodriguez /ESP/

December 2006
30.12.2006
sat
14:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´

December 2006
30.12.2006
sat
18:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
29.12.2006
fri
14:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
29.12.2006
fri
18:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
28.12.2006
thur
14:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
SOLD OUT!
28.12.2006
thur
18:00
OMAtsirkus
´Sleepwalkers´
12.12.2006
tue
19:30
improtest:
Taavo Remmel
05.12.2006
tue
19:30
Angela Schubot
´Six-pack vs. Festival´
SHOWING

November 2006
29.11.2006
wed
19:30
Karmen Ong &
Nele Suisalu

´Frequently asked q...´
28.11.2006
tue
19:30
Karmen Ong &
Nele Suisalu

´Frequently asked q...´
23.11.2006
thur
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Martin Sookael
´Alone´
22.11.2006
wed
19:30
Oksana Titova &
Juhan Ulfsak

´Roots´
21.11.2006
tue
19:30
Oksana Titova &
Juhan Ulfsak

´Roots´
19.11.2006
sun
19:30
improtest:
Jean Marc Montera
/FRA/
18.11.2006
sat
19:30
hypekas:
Tallinn University
& Turku University of Applied Sciences
16.11.2006
thur
19:30 theatre festival
Golden Mask in Estonia:
theatre APPARATUS
/RUS-EST/
´Doors´
15.11.2006
wed
19:30 theatre festival
Golden Mask in Estonia:
theatre APPARATUS
/RUS-EST/
´Doors´
10.11.2006
fri
19:30
Oksana Titova &
Juhan Ulfsak

´Roots´
08.11.2006
wed
19:30
Oksana Titova &
Juhan Ulfsak

´Roots´
PREMIERE!
05.11.2006
sun
19:30
SECOND FLOOR FILMS:
Andres Tenusaar
´Nonexsistent status´
03.11.2006
fri
19:30
Diplomatic notes:
BELARUS
Stary Olsa & Yavarina
02.11.2006
thur
19:30
HUH presents:
METAMKINE
/FRA/

October 2006
30.10.2006
mon
19:30
Mari Mägi
´Inherent Nature´
29.10.2006
sun
19:30
Mari Mägi
´Inherent Nature´
/premiere/
25.10.2006
wed
19:30
hypekas:
Triin Reemann
Vootele Vaher
24.10.2006
tue
17:30
IMPROTEST:
Jack Wright /USA/
& Rivo Laasi/EST/
22.10.2006
sun
19:30
Erkki Otsman
rock cabaret
´Youkali´
21.10.2006
sat
19:30
Erkki Otsman
rock cabaret
´Youkali´
20.10.2006
fri
19:30
Erkki Otsman
rock cabaret
´Youkali´
/premiere/
15.10.2006
sun
19:30
Krõõt Juurak
´ONCE UPON´
14.10.2006
sat
19:30
Krõõt Juurak
´ONCE UPON´
12.10.2006
thur
19:30
Krõõt Juurak
´ONCE UPON´
/premiere/
04.10.2006
wed
19:30
Eesti Kontsert presents:
Quatuor IXI
/FRA/

September 2006
30.09.2006
sat
19:30
THE DILDOS:
Rainer Jancis
Konrad Wilde
26.09.2006
tue
19:30
Mart Kangro
´Out of Functions´
25.09.2006
mon
19:30
Mart Kangro
´Out of Functions´
18.09.2006
mon
19:30
Sandra Z
´Bekinning´
17.09.2006
sun
19:30
Sandra Z
´Bekinning´
14.09.2006
thur
19:30
Linnar Priimägi
´Sense of a Man´
13.09.2006
wed
19:30
Linnar Priimägi
´Sense of a Man´
12.09.2006
tue
19:30
Linnar Priimägi
´Sense of a Man´
/premiere/
08.09.2006
fri
19:30
Sandra Z
´Bekinning´
/premiere/

August 2006
12.08.2006
sat
21:00 ADF´06:
SIMONE AUGHTERLONY
/Zürich/
´Performers on Trial´
11.08.2006
fri
21:00 ADF´06:
KAJA KANN
/Tallinn/
´There are laika dogs living in Estonia´
11.08.2006
fri
21:00 ADF´06:
NADA GAMBIER
/Antwerpen/
´CONFESSIONS autopsy of a performance´
09.08.2006
wed
21:00 ADF´06:
KATRIN ESSENSON
MARI SAVITSKI

/Tallinn-Tartu/
´Short Cut Version...´
09.08.2006
wed
21:00 ADF´06:
PETER FOL
SHANI GRANOT

/Brussels/
´it´s a small world´
08.08.2006
tue
21:00
ADF`06
co-labs
/Nürnberg/
´Fine. da capo´
05.08.2006
sat
16:00
ADF`06:
COLINA LAB TALLINN SHOWING

July 2006
30.07.2006
sun
00:00
30.07-12.08.2006
August DanceFestival

July 2006
30.07.2006
sun
21:00 ADF´06:
BADco.
/Zagreb/
´Fleshdance´
NB! in Kunsthalle
22.07.2006
sat
00:00
COLINA LAB TALLINN

22.07-04.08

June 2006
26.06.2006
mon
22:00 residency showing:
Hooman Sharifi &
Impure Company

/NOR/
work in progress
04.06.2006
sun
23:00 Katrin Essenson
& Mari Savitski

´Powered by Heroes
- Vol.4´+
´SCVRFD´
03.06.2006
sat
23:00 Katrin Essenson
& Mari Savitski

´Powered by Heroes
- Vol.4´ +
’SCVRFD’
02.06.2006
fri
23:00
Triin Lilleorg
& Kärt Tõnisson

´The system of Dr.Tõrva and Professor Sule´

May 2006
30.05.2006
tue
19:30
Kari Bie Erenurm
/SWE-EST/
´Romeo and Juliet´
25.05.2006
thur
19:30 DIPLOMA 2006:
Mihkel Ernits +
Liisi Kivinukk +
Maiken Schmidt +
Darli Thomson
24.05.2006
wed
12:00
Draamake 2006:
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´spiece´
23.05.2006
tue
19:30 residency showing:
Santa Grinfelde &
Oleksiy Demchenko
/LAT-UKR/
work in progress
22.05.2006
mon
19:30 DIPLOMA 2006:
Janari Kintsiraud +
Kristina Kask +
Aksana Vedehhova +
Veronika Vallimäe
20.05.2006
sat
19:30
FUSION LIVE 2006
BEGGARS FARM
& LIPPAJAD
19.05.2006
fri
19:30
DIPLOMA 2006:
Kerstin Mandel +
Triin Reemann
14.05.2006
sun
19:30
DIPLOMA 2006:
Nina Rejeva +
Silver Elvest
13.05.2006
sat
19:30
DIPLOMA 2006:
Triinu Hurt +
student films
12.05.2006
fri
19:30
Kaja Lindal &
Kaspar Aus

´Tallinn - Aegviidu´
11.05.2006
thur
19:30
Kaja Lindal &
Kaspar Aus

´Tallinn - Aegviidu´
10.05.2006
wed
19:30
Kaja Lindal &
Kaspar Aus

´Tallinn - Aegviidu´
/PREMIERE!/
04.05.2006
thur
19:30
IMPROTEST:
Improvizz 06 guests
03.05.2006
wed
19:30
Katrin Essenson
´Thoughts with attachment´
02.05.2006
tue
19:30
Katrin Essenson
´Thoughts with attachment´

April 2006
27.04.2006
thur
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE
Dialogue: MAI MURDMAA
& MART KANGRO
26.04.2006
wed
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE:
´Dance as a branch of art or theatre?´
25.04.2006
tue
00:00
LET´S TALK ABOUT DANCE
25+26+27.04
25.04.2006
tue
19:30
LET´S TALK ABOUT DANCE:
´Dance and/or performance´
24.04.2006
mon
19:30
Taavet Jansen
Maike Lond

musicismovement
isimageismusic 2
20.04.2006
thur
19:30
Jarmo Karing
´3006 - must. Osa 2´
19.04.2006
wed
19:30
Jarmo Karing
´3006 - must. Osa 2´
19.04.2006
wed
22:00
IMPROTEST:
XAVIER CHARLES
/FRA/
18.04.2006
tue
19:20
Jarmo Karing

´3006 - must. Osa 2´
09.04.2006
sun
19:30 Diplomatic
Notes / DENMARK
Scandinavian Guitar Trio
Per Palsson
Jesper Sivebaek
07.04.2006
fri
19:30 [Nu Scandik] << 2006
Mia Habib
´M/issing I/n A/ction /2´
Favela Vera Ortiz
´Alue´
06.04.2006
thur
13:00
[Nu Scandik] >> 2006
ROUNDTABLE - DISCUSSION
05.04.2006
wed
19:30
[Nu Scandik] >> 2006
Mette Ingvartsen
´to come´
03.04.2006
mon
00:00
[Nu Scandik] >> 2006
SCANDINAVIAN
DANCE ACTION
03-07.04.2006
03.04.2006
mon
19:30 [Nu Scandik] >> 2006
Erna Omarsdottir
& J.Johannsson

´IBM - 1401, A USER´S MANUAL´

March 2006
31.03.2006
fri
19:30
Compagnie Yvette Bozsik
/HUN/
´Double Trouble´
28.03.2006
tue
19:30
Estonian Music Days:
Ensemble ALEPH
/FRA/
25.03.2006
sat
18:00
made in estonia marathon
20.03.2006
mon
19:30
Dance Theatre ZICK and Dmitri Hartchenko
´Undine´
19.03.2006
sun
19:30
Dance Theatre ZICK and Dmitri Harchenko
´Undine´
18.03.2006
sat
19:30 diplomatic
notes / ARMENIA
Kilikia of the Middla Ages
Ensemble Kilikia
Helena Vooglaid
17.03.2006
fri
19:30
TRIIN LILLEORG and KÄRT TÕNISSON
´Dr.Tõrva and professor Sule system´
16.03.2006
thur
19:30 TRIIN LILLEORG and KÄRT TÕNISSON
´Dr.Tõrva and professor Sule system´
13.03.2006
mon
19:30 hypekas:
Jarmo Karing +
Kristiina Kask, Maiken Schmidt, Janari Kintsiraud, Vootele Vaher
10.03.2006
fri
19:30 TERJE LAIMETS
´Down Below´
/premiere!/
and band
MAKI MUUSIK
08.03.2006
wed
19:30
TRIIN LILLEORG and KÄRT TÕNISSON
´Dr.Tõrva and professor Sule system´
06.03.2006
mon
19:30 TRIIN LILLEORG and KÄRT TÕNISSON
´Dr.Tõrva and professor Sule system´
/premiere!/
01.03.2006
wed
19:30
IMPROTEST:
EAU FORTE
/FRA/

February 2006
28.02.2006
tue
19:30
united dancers of ZUGA
´Wolf´
27.02.2006
mon
19:30
united dancers of ZUGA
´Wolf´
26.02.2006
sun
19:30
united dancers of ZUGA
´Wolf´
/PREMIERE/
18.02.2006
sat
19:30
DANCE THEATRE ZICK
Dmitri Harchenko

´Undine´
17.02.2006
fri
19:30
DANCE THEATRE ZICK
Dmitri Harchenko

´Undine´
16.02.2006
thur
19:30
IMPROTEST:
Isabel Duthoit
Mart Soo
Taavi Kerikmäe
15.02.2006
wed
19:30
DANCE THEATRE ZICK
Dmitri Harchenko

´Undine´
10.02.2006
fri
00:00
INTERDISCIPLINARY DRAMATURGY COACHING
10.02.2006
fri
19:30
PARV
´Seagull and double base´
09.02.2006
thur
19:30
PARV
´Seagull and double base´
/PREMIERE/
04.02.2006
sat
19:30
MART KANGRO SPECIAL:
Mart Kangro
´Mart on Stage´
03.02.2006
fri
19:30
MART KANGRO SPECIAL:
Mart Kangro
´Start. Based on a True Story´
02.02.2006
thur
19:30
MART KANGRO SPECIAL:
Mart Kangro
´Out of Functions´

January 2006
31.01.2006
tue
19:30
Mart Kangro
´Out of Functions´
30.01.2006
mon
19:30
Mart Kangro
´Out of Functions´
/PREMIERE/
28.01.2006
sat
00:00
P.A.R.T.S. AUDITION
23.01.2006
mon
12:00
ZUGA ühendatud tantsijad
´ZUGA´s children piece´
23.01.2006
mon
13:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA´s children piece´
19.01.2006
thur
19:30
IMPROTEST:
John Schröder /GER/
Jaak Sooäär /EST/

December 2005
30.12.2005
fri
19:30
KK LABORATOORIUM
´Kõik blondid surevad välja´
29.12.2005
thur
19:30
KK LABORATOORIUM
´Kõik blondid surevad välja´
18.12.2005
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
16.12.2005
fri
19:30 Maike Lond
Taavet Jansen

´music is movement is image is music´
/SHOWING!/
15.12.2005
thur
19:30
concert series
IMPROTEST:
TRIO FRAGILE
11.12.2005
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
09.12.2005
fri
17:30 Von Krahli Akadeemia
ökoloogiateemaline loengusessioon
ELU PÄRAST NAFTAAJASTUT
08.12.2005
thur
19:30 hiphop project-performance
Treadmarks:
The Diaspora Project

/BEL-EST/
07.12.2005
wed
19:30 hiphop project-performance
Treadmarks:
The Diaspora Project

/BEL-EST/
04.12.2005
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´

November 2005
30.11.2005
wed
19:30
concert series
IMPROTEST:
LIPPAJAD
29.11.2005
tue
19:30
hypekas:
Tuuli Peremees
28.11.2005
mon
19:30
Oksana Titova
Taavet Jansen
/S.P.A./

´The Last Hairy´
26.11.2005
sat
19:30
Renate Valme
´MESTA´
25.11.2005
fri
20:30
Renate Valme
´MESTA´
BOOKED!
23.11.2005
wed
19:30
Festival ´Ariel´ presents:
Lea Avraham -
Benei Teman Group
22.11.2005
tue
19:30
Festival ´Ariel´ presents:
Lea Avraham -
Benei Teman Group
19.11.2005
sat
19:30
Continental Breakfast:
GOB SQUAD
/UK-GER/
´SUPER NIGHT SHOT´
18.11.2005
fri
19:30
Continental Breakfast:
GOB SQUAD
/UK-GER/
´SUPER NIGHT SHOT´
15.11.2005
tue
19:30
Continental Breakfast:
KATRIN ESSENSON
´DESIGNED TO MAKE DIFFERENCE´
14.11.2005
mon
19:30 Continental Breakfast:
KIM H. VELTMAN
/HOL/
´Worls Tree´
lecture
12.11.2005
sat
19:30
Continental Breakfast:
EVA MEYER-KELLER
/GER-SWE/
´DEATH IS CERTAIN´
12.11.2005
sat
21:30
Continental Breakfast:
EVA MEYER-KELLER
/GER-SWE/
´DEATH IS CERTAIN´
09.11.2005
wed
19:30 Continental Breakfast:
babaLAN / VLADO G.REPNIK
/SLO/
´Aquart´
08.11.2005
tue
19:30 Continental Breakfast:
babaLAN / VLADO G.REPNIK
/SLO/
´Aquart´
05.11.2005
sat
19:30
Continental Breakfast:
SARALUNDEN
/SWE/
´Sweet Beat Tour´
04.11.2005
fri
19:30
Continental Breakfast:
TELLERVO KALLEINEN
/FIN/
´Let me´
02.11.2005
wed
00:00 Continental Breakfast
Tallinn:
NU PERFORMANCE
FESTIVAL
02-24.11.2005
02.11.2005
wed
19:30
Continental Breakfast:
BAKTRUPPEN
/NOR/
´DO & UNDO II´

October 2005
28.10.2005
fri
19:30 concert series IMPROTEST:
´EESTI MUINASJUTT´
Kerikmäe, Soo,
Ruben, Noormets
27.10.2005
thur
19:30 Tallinn Philharmonic Society presents: Diplomatic Notes / TURKEY ISTANBUL SAZELENDERI
25.10.2005
tue
19:30 hypekas:
ZICK
Katrin Essenson
Nele Suisalu
Kaja Lindal
22.10.2005
sat
19:30
Fine 5 Tantsuteater
´Panus´
21.10.2005
fri
19:30
Fine 5 Dance Theatre
´Panus´
16.10.2005
sun
19:30
Fine 5 Dance Theatre
´Panus´
15.10.2005
sat
19:30
Fine 5 Dance Theatre
´Panus´
/PREMIERE!/
14.10.2005
fri
22:00
NYYD´05
´Top of Europe´ presents:
Gothenburg Combo
07.10.2005
fri
19:30
HUH 2005:
Joel Tammik /EST/
& ONTAYSO/BEL/
07.10.2005
fri
22:00
HUH 2005:
KK NULL
/JAP/
04.10.2005
tue
19:30
Katrin Essenson
´Manusega mõtted´
03.10.2005
mon
19:30
Katrin Essenson
´Manusega mõtted´
02.10.2005
sun
19:30
Katrin Essenson
´Manusega mõtted´

September 2005
30.09.2005
fri
19:30
Fine 5 Dance Theatre
´Panus´
/premiere!/
23.09.2005
fri
19:30 THEOREM hypekas:
Alexandra Pirici /ROM/
Anna Godowska /POL/
Daria Buzovkina/RUS/
flies.doc /EST/
18.09.2005
sun
19:30
united dancers of ZUGA
Kaja Kann
Tiina Mölder
Mairika Plakso
17.09.2005
sat
19:30
united dancers of ZUGA
Kaja Kann
Tiina Mölder
Mairika Plakso
15.09.2005
thur
19:30
Katrin Essenson
´Manusega mõtted´
14.09.2005
wed
19:30
Katrin Essenson
´Manusega mõtted´
/premiere!/

August 2005
31.08.2005
wed
21:00
Jo Stromgren Conpany
/NOR/
´Hospital´
30.08.2005
tue
21:00
Jo Stromgren Company
/NOR/
´Hospital´
27.08.2005
sat
21:00
NB! takes place in theatre NO99
Xavier Le Roi /FRA-GER/
`Project´
25.08.2005
thur
21:00
united dancers of ZUGA /EST/
´are you ZUGA? myth & reality´
24.08.2005
wed
21:00 Mart Kangro + Krõõt Juurak +Raido Mägi + Merle Saarva + Ursula Saal /EST/
´Positions´
22.08.2005
mon
20:00
Eddie Ladd
/GBR/
´Sawn-off Scarface
22.08.2005
mon
21:00
Eddie Ladd
/GBR/
´Sawn-off Scarface´
22.08.2005
mon
22:00
Eddie Ladd
/GBR/
´Sawn-off-Scarface´
20.08.2005
sat
21:00
Emmanuelle Huynh /FRA/
´Numero´
18.08.2005
thur
21:00
Paz Rojo
/ESP-HOL/
´Basic Dance´
17.08.2005
wed
21:00
Carlos Pez/ESP/ +
Margus Toomla /EST/
&
Noa Dar/ISR/
16.08.2005
tue
21:00
16-31 August
August
DanceFestival
2005
16.08.2005
tue
21:00
Rasmus Ölme
/SWE-BEL/
´Rasmus Kosmos´

July 2005
16.07.2005
sat
22:00
[Nu Scandik] residency:
´Constructions & creations etc´
showing!
06.07.2005
wed
22:00
[Nu Scandik] residency:
´Constructions & creations etc´
showing!

June 2005
05.06.2005
sun
23:00
Old Town Days 2005:
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last ´Hairy´
04.06.2005
sat
23:00
Old Town Days 2005:
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last Hairy´
03.06.2005
fri
23:00
Old Town Days 2005:
Renate Keerd
´MESTA´
02.06.2005
thur
23:00
Old Town Days 2005:
Renate Keerd
´MESTA´

May 2005
31.05.2005
tue
19:30
Renate Keerd
´MESTA´
30.05.2005
mon
19:30
Renate Keerd
´MESTA´
28.05.2005
sat
21:45
ESPECIALLY SAD
MUSIC ENSEMBLE

´Raven´
27.05.2005
fri
21:45
ESPECIALLY SAD
MUSIC ENSEMBLE

´Raven´
25.05.2005
wed
19:30
Raido Mägi
´Wittingly 2´
´Parter´
24.05.2005
tue
19:30
Raido Mägi
´Wittlingly 2´
´Parter´
18.05.2005
wed
19:30
diploma 2005:
Külli Roosna
Eva-Lena Raenok
16.05.2005
mon
19:30
diploma 2005:
Stella Suitso
Jelena Bubon
14.05.2005
sat
19:30
diploma 2005:
Kaarel Väli
Argo Liik
12.05.2005
thur
19:30
ZUGA SPECIAL:
Kaja Kann
Tiina Mölder
Mairika Plakso
11.05.2005
wed
19:30
ZUGA SPECIAL:
united dancers of ZUGA

´are You ZUGA?
myth & reality´
08.05.2005
sun
19:30
diploma 2005
Jaanika Müürsepp
Taisi Suits
06.05.2005
fri
19:30
Sasha Pepelyayev
Theatre Apart

/RUS/
´Doors´
05.05.2005
thur
19:30
Sasha Pepelyayev
Theatre Apart

/RUS
´Doors´
03.05.2005
tue
19:30
Sasha Pepelyayev
Theatre Apart

/RUS/
´Doors´
02.05.2005
mon
19:30
Sasha Pepelyayev
Theatre Apart

/RUS/
´Doors´
01.05.2005
sun
19:30
Sasha Pepelyayev
Theatre Apart

/RUS/
´Doors´

April 2005
29.04.2005
fri
19:30 Sasha Pepelyayev
Theatre Apart

/RUS/
´Doors´
PREMIERE!
11.04.2005
mon
19:30
united dancers of ZUGA
´are you ZUGA?
myth & reality´
10.04.2005
sun
19:30
Estonian Music Days 2005 presents:
NYYD Ensemble
08.04.2005
fri
19:30
united dancers of ZUGA
´are you ZUGA?
myth & reality´
07.04.2005
thur
19:30
united dancers of ZUGA
´are you ZUGA?
myth & reality´
06.04.2005
wed
19:30
hypekas:
Viljandi Culture Academy
theatre art students
05.04.2005
tue
19:30
united dancers of ZUGA
´are you ZUGA?
myth & reality´
PREMIERE!

March 2005
30.03.2005
wed
19:30 Ludus Rusticus presents: Ursula Saal + Krõõt Juurak + Merle Saarva + Mart Kangro + Raido Mägi ´Positions´
29.03.2005
tue
19:30 Ludus Rusticus presents: Ursula Saal + Krõõt Juurak + Merle Saarva + Mart Kangro + Raido Mägi ´Positions´
20.03.2005
sun
17:00
uus tants 7
estonian dance showcase
19.03.2005
sat
18:00
uus tants 7
estonian dance showcase
18.03.2005
fri
18:00
uus tants 7
estonian dance showcase
09.03.2005
wed
19:30 [Nu Scandik] VOL 1:
Rasmus Ölme
/SWE/
´Next-Fence´
08.03.2005
tue
19:30 [Nu Scandik] VOL 1:
Rasmus Ölme
/SWE/
´Next-Fence´
06.03.2005
sun
17:00 [Nu Sacandik] VOL 1:
Marten Spangberg
/SWE-GER/
´Heja Sverige´
work-in-progress
06.03.2005
sun
19:30 [Nu Scandic] VOL 1:
Ina C. Johannessen
/NOR/
´...it is only a rehearsal´
05.03.2005
sat
19:30 [Nu Scandic] VOL 1:
Ina C. Johannessen
/NOR/
´...it is only a rehearsal´

February 2005
23.02.2005
wed
19:30
Club guy & roni
/HOL/
NYYD Ensemble
´Myrrh & Cinnamon´
22.02.2005
tue
19:30
Club guy & roni
NYYD Ensemble
/HOL/
´Myrrh & Cinnamon´
17.02.2005
thur
22:00
U.L.A. Jazz presents:
Mart Soo &
Taavi Kerikmäe

´EETER´
15.02.2005
tue
19:30
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last Hairy´
14.02.2005
mon
19:30
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last Hairy´
11.02.2005
fri
19:30
united dancers of ZUGA
´ZUGA will build a city´
10.02.2005
thur
19:30
united dancers of ZUGA
´ZUGA will build a city´
09.02.2005
wed
19:30
united dancers of ZUGA
´ZUGA will build a city´
07.02.2005
mon
19:30 hypekas:
Jarmo Karing,
dance students of TPU,
Nele Suisalu
05.02.2005
sat
19:30
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last Hairy´
04.02.2005
fri
19:30
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last Hairy´
03.02.2005
thur
19:30
Oksana Titova &
Taavet Jansen

´The Last Hairy´
PREMIERE!

January 2005
26.01.2005
wed
19:30
dance students of TPU
benefit night for charity
´Dance perofrmance for a friend!´
23.01.2005
sun
19:30
hypekas:
Heterostuudio
´Helin - 20.a. Heterostuudiot´
14.01.2005
fri
18:00
OMAtsirkus
´TASA KAAL´

December 2004
19.12.2004
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
12.12.2004
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
11.12.2004
sat
19:30
Tallinn Philharmonic society presents:
diplomatic notes
Etsuko Takezava
08.12.2004
wed
19:30
WEE
/NOR/
´Live´
05.12.2004
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
02.12.2004
thur
19:30
Eesti Kontsert presents:
Thomas Köner &
Jürgen Reble
/GER/
´Tabula Smaragdina´
01.12.2004
wed
19:30
Eesti Kontsert presents:
Thomas Köner
/GER/
´Tired Death´

November 2004
28.11.2004
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
27.11.2004
sat
19:30
Tallinn Philharmonic Society presents:
diplomatic notes
Holland Windplayers
21.11.2004
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
18.11.2004
thur
19:30
hypekas:
Birgit Schiemenowski
´check-in´
14.11.2004
sun
12:00
united dancers of ZUGA
´ZUGA children´s piece´
PREMIERE!
05.11.2004
fri
19:30
New Art Club
/UK/
´This is MODERN´
02.11.2004
tue
19:30
Võru Theatreatelier
´Ennola´

October 2004
29.10.2004
fri
19:30
one plus one:
Raido Mägi ´Parter´
Eike Ülevain & Robert Annus ´More needs...´
26.10.2004
tue
19:30
Wilhelm Groener /GER/
Katrin Essenson /EST/
´On the fly´
/showing!/
24.10.2004
sun
19:30
minifestival:
dans@tack@tallinn
Jean Luc Ducourt /FRA/
Hooman Sharifi /NOR/
23.10.2004
sat
19:30
minifestival:
dans@tack@tallinn
Carlos Pez /ESP/
ZUGA /EST/
22.10.2004
fri
19:30
minifestival:
dans@tack@tallinn
Milli Bitterli /AUS/
Carlos Pez /ESP/
20.10.2004
wed
19:30
Kinetic Theatre
/RUS/
´Mixed doubles´
19.10.2004
tue
19:30
Kinetic Theatre
/RUS/
´Mixed doubles´
08.10.2004
fri
19:30
Hea Uus Heli presents:
Emi Maeda /JAP/
solo concert
03.10.2004
sun
19:30
Krõõt Juurak
´Artistic Approach 3.1´
02.10.2004
sat
19:30
Krõõt Juurak
´Artistic Approach 3.1´
01.10.2004
fri
19:30
Krõõt Juurak
´Artistic Approach 3.1´
PREMIERE!

September 2004
30.09.2004
thur
19:30
U.L.A. jazz presents:
Taavo Remmel
solo concert
´Mõtted´
18.09.2004
sat
19:30
TRI
/FRA/
performance
16.09.2004
thur
19:30 hypekas:
Sandra Zaneva
´Protokoll´
12.09.2004
sun
19:30 Raido Mägi
´Wittingly 2´
´Parter´
11.09.2004
sat
19:30
Raido Mägi
´Wittingly 2´
´Parter´
10.09.2004
fri
19:30
Raido Mägi
´Wittingly 2´
´Parter´
PREMIERE!
05.09.2004
sun
19:30
united dancers of ZUGA
´ZUGA will build a city´
/showing!/

August 2004
27.08.2004
fri
19:30 Cécile Loyer
/Paris/
‘Ombres’
25.08.2004
wed
19:30 springdance/preview/tallinn:
Renate Keerd
Sandra Zaneva
Ivana Müller
24.08.2004
tue
19:30 springdance/preview/tallinn:
Eike Ülevain
Mairika Plakso
Litó Walkey
23.08.2004
mon
19:30 springdance/preview/tallinn:
Einar Lints
Krõõt Juurak
Nicole Beutler
18.08.2004
wed
19:30 Riina Saastamoinen
/Brussels/
‘Shine {like the light through the window}’
16.08.2004
mon
19:30 BADco.
/Zagreb/
‘Walk This Way’
‘Solo Me’

July 2004
25.07.2004
sun
20:00 Klaaspärlimäng’04: Hommage á Remme